Reklama

Święci i błogosławieni

USA: film o przyszłym świętym Karolu Acutisie będzie wyzwaniem dla „zatracającego się w ekranie komputera świata”

carloacutisfilm

W związku z przewidzianą na 27 kwietnia 2025 kanonizacją „internetowego misjonarza” Karola Acutisa w Stanach Zjednoczonych dobiegają końca prace nad poświęconym mu filmem-dokumentem „Roadmap to Reality and Our Digital Age” (Mapa drogowa do rzeczywistości i naszych czasów cyfrowych). Sponsorami obrazu są Narodowa Odnowa Eucharystyczna i katolicki Uniwersytet Notre Dame w stanie Indiana.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematowi temu poświęcono 17 grudnia webinar (seminarium internetowe), które poprowadzili m.in. bp Andrew Cozzens, kierujący wspomnianą Odnową Eucharystyczną, prof. Brett Robinson z Notre Dame i reżyser filmu Tim Moriarty. Ten ostatni zauważył, iż „głębokie nabożeństwo Acutisa do Chrystusa w Eucharystii, które wpłynęło na jego roztropne posługiwanie się techniką cyfrową, stanowi przykład dla współczesnych ludzi, jak połączyć używanie Internetu z kontaktem z Bogiem”. Ten młody Włoch, zmarły w 2006 roku, dał się poznać z umiejętnego wykorzystania technologii do szerzenia wiary katolickiej, a zwłaszcza ze stworzenia wciąż istniejącej strony internetowej, katalogującej cuda eucharystyczne.

Matka urodzonego w 1991 Karola pamięta, jak jej syn - młody geniusz - z dumą opisywał siebie jako „informatyka” na długo przed otrzymaniem swego pierwszego komputera w prezencie około 2000 roku. Określa się go często jako pierwszego „obeznanego ze współczesną technologią cyfrową” świętego Kościoła katolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tim Moriarty zwrócił uwagę na statystyki, z których wynika, że przeciętny nastolatek spędza połowę swego czasu przed ekranem komputera, a także na związane z tym niepokojące problemy ze zdrowiem psychicznym i myślami samobójczymi. Reżyser opisał bohatera swego filmu jako „cyfrowego misjonarza”, który po mistrzowsku używał internetu jako narzędzia w dążeniu do świętości, podczas gdy Eucharystia utrzymywała go zakotwiczonym w rzeczywistości. Stanowiło to przeciwieństwo do wielu jego rówieśników, którzy doznali zakłócenia wewnętrznego spokoju, popadli w nałogi i „wyniosłe zachowania”, propagowane przez internetowe reklamy i programy - stwierdził Moriarty.

Z punktu widzenia „świata zatracającego się na ekranach” nazwał Acutisa „świętym dla naszych czasów, świętym, którego potrzebujemy”. Zauważył przy tym, iż „paradoksalnie [Acutis] był online po to, aby ludzie byli offline”, wyjaśniając, że młody Włoch starał się zachęcić ludzi do „namacalnego” spotkania z Bogiem w sakramentach, co sam często praktykował podczas adoracji eucharystycznej i Mszy św.

Brett Robinson, profesor nadzwyczajny Praktyki (dziedzina dyscyplin stosowanych, takich jak m.in. polityka publiczna) w Instytucie McGratha na uniwersytecie Notre Dame i współgospodarz webinaru, wezwał do krytycznego zbadania związków katolików z technologią oraz do „celowego korzystania z technologii” i skupienia się na pielęgnowaniu znaczących relacji także poza sferą cyfrową. Jego zdaniem, katolicy dobrze by zrobili, gdyby przyjęli podejście do technologii zbliżone do Amiszów - amerykańskiej grupy narodowo-wyznaniowej, która, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie odrzuca technologii - i pytali w obliczu postępu technologicznego nie; „Co to może dać mnie?”, ale raczej: „Co to da mojej społeczności?”.

Reklama

„Ponieważ społeczeństwo stało się tak bardzo uzależnione od cyfryzacji, wielu uważa, że nie ma innego wyjścia, jak tylko zaakceptować «skutki uboczne» związane z kryzysem zdrowia psychicznego nastolatków, napędzanym głównie przez media społecznościowe, plagę pornografii i upadek dyskursu publicznego.

Daniem Robinsona „zatomizowane” podejście do życia i brak odpowiedniej formacji doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania tej technologii i wielu problemów współczesnego społeczeństwa. W tej sytuacji Acutis jawi się jako wzorzec poruszania się po tym cyfrowym krajobrazie, podkreślając równowagę między korzyściami płynącymi z technologii a utrzymaniem ugruntowanej duchowości, szczególnie w zakresie nabożeństwa do Eucharystii - a także więzi międzyludzkich.

Na zakończenie swego wystąpienia profesor z Notre Dame udzielił kilku rad dotyczących lepszych kontaktów z technologią cyfrową, które zebrał od swoich studentów: zwolnij i znajdź chwile odpoczynku, refleksji i ciszy; wyjdź na zewnątrz i spędź czas na łonie przyrody, aby uciec od cyfrowego szumu i znaleźć spokój; bądź obecny i nadawaj priorytet stosunkom międzyludzkim, rytuałom itp.; wyznaczaj granice i celowo korzystaj z technologii; i wreszcie szukaj sensu, określając siebie przez pryzmat swoich wartości i pasji, a nie osiągnięć. „W obecnym świecie to właśnie chrześcijanie są wezwani do «kontekstualizacji» świata, pomagając tym, których spotykają, zrozumieć jego szerszy obraz i wymiar” - stwierdził mówca.

Wskazał że „coś się ujawnia w całej tej [technologicznej] zmianie na temat tego, co to znaczy być człowiekiem. I to jest naprawdę dobra rzecz dla Kościoła, ale to od nas zależy, czy te zmiany odpowiednio rozeznamy” - zakończył swą wypowiedź prof. Robinson.

Ze swojej strony biskup diecezji Crookston w stanie Minnesota Andrew Cozzens, przewodniczący Narodowej Odnowy Eucharystycznej, który pojawia się w filmie, podkreślił, ze „ten przyszły święty jest nowoczesnym apostołem, który może zainspirować młodych ludzi do odkrycia niesamowitego daru Eucharystii. Jest wzorem dla takiego misjonarza eucharystycznego, jakim - jako biskupi mamy nadzieję - stanie się każdy katolik”.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-12-23 07:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje legendarny obronca życia, Carlo Casini

Włodzimierz Rędzioch

Po długiej chorobie zmarł w południe w Rzymie w wieku 85. lat Carlo Casini, jedna z najwybitniejszych postacji włoskiego katolicyzmu od kilkudziesięciu lat zaangażowana w działalność społeczną i polityczną - sędzia, prawnik, parlamentarzysta, poseł do PE, promotor inicjatyw społecznych o zasięgu nie tylko krajowym lecz światowym.

Więcej ...

"Jeremiasz" Karola Wojtyły w wykonaniu studentów JP2 Studies na Angelicum

2025-05-21 14:16

Antoine Mekary / Instytut Kultury św. Jana Pawła II, Angelicum / Teologia Polityczna

19 maja 2025 r. w Rzymie, w kościele św. Dominika i Sykstusa, z okazji 105. rocznicy urodzin JP2 oraz 5. rocznicy powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, studenci podyplomowych studiów JP2 Studies wystawili sztukę teatralną na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Jeremiasz”.

Więcej ...

Jednego Serca Jednego Ducha - koncert, na który czekamy!

2025-05-22 08:31

Piotr Drzewiecki

Przed nami nowy Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który, jak ufamy, odbędzie się wieczorem 19 czerwca 2025 roku w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Nowy Koncert! Na czym polega jego nowość? Mówią o tym sami organizatorzy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Kościół

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Aktor, który zaatakował posłów PiS, usłyszał zarzuty

Wiadomości

Aktor, który zaatakował posłów PiS, usłyszał zarzuty

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...