Reklama

Wiadomości

Wywiad

Wszyscy jesteśmy Chrystusami - rozmowa z byłym gangsterem

Rozmowa z byłym gangsterem

Adobe Stock

Rozmowa z byłym gangsterem

– Za moje upadłe życie powinna mnie spotkać kara śmierci. Ale Jezus wziął tę hańbę, wziął tę karę na siebie - opowiada nam Wojtek Zdrojewski, który sięgnął życiowego dna, doświadczając życia gangsterskiego, alkoholu, wielokrotnego pobytu w więzieniu, w końcu bezdomności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Moja historia rozpoczęła się w rodzinnym domu w Gdańsku. Ojciec był alkoholikiem, była u nas brutalna przemoc i kompletny brak miłości. Wzrastając w takim środowisku, szybko przeżyłem okres buntu, który zaprowadził mnie do więzienia. Zacząłem żyć jak bandyta, żyłem w kulcie przemocy i w otoczeniu gangsterów. Wtedy byłem człowiekiem bardzo wulgarnym, agresywnym. Myślałem, że to jest mój sposób na życie. Okazało się to jednak drogą do nikąd i w życiu zostałem bankrutem, który wylądował w kryzysie bezdomności – zwierza się Wojtek.

Bez miłości jesteśmy bezdomni

– Dorastając w miłości, poczuciu bezpieczeństwa w rodzinie, która cię kocha będziesz posiadał te wszystkie wartości w sobie, dostajesz to w posagu, potrafisz kochać bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszy klasyczny deficyt, to jest to deficyt miłości. Brak miłości nas niszczy. Nie mając w naszych rodzinach relacji między sobą, jesteśmy „bezdomni”, bo o naszym człowieczeństwie świadczą właśnie nasze relacje. Więc jeśli dzisiaj nie mam relacji z moją żoną, z moimi dziećmi, to jestem bezdomny - wyjaśnia nam rozmówca.

Reklama

– Kiedy już staniemy się „bezdomni”, to zaczynamy kochać to bagno, a potem adorować te deficyty. Nam się to podoba, że tacy jesteśmy, ponieważ niewolnik nie może stanowić o sobie, jego wypowiedzi, w końcu całe życie będzie naznaczone niewolą. Stajemy się zniewoleni i nie doświadczamy wolności, którą daje nam Bóg. A przecież Bóg stworzył nas jako ludzi wolnych, mających wolną wolę i możliwość decydowania o sobie – zaznacza były gangster.

Pseudo-narcyzm

– Otrzymując wzorce przemocy, hazardu, pornografii, uzależnienia od narkotyków czy alkoholu, jako wyposażenie od rodziców, czy środowiska, idziemy z tym w dorosłość. Zaczynamy doświadczać zła. Dlatego człowiek, który żyje dla siebie, staje się egoistą i stacza się na dno, a bardzo łatwo i szybko można wpaść w takie życie, które można nazwać pseudo-narcyzmem. Wówczas liczę się tylko ja! Wszystko chcę ofiarować sobie. Kiedy zobaczymy, że żyjemy tylko dla siebie, to możemy zacząć z tego wychodzić. A jeśli człowiek umieści siebie w centrum, to przegra i zbankrutuje – pokazuje nam Wojtek możliwość wyjścia z kryzysu.

Jesteśmy stworzeni na podobieństwo Boga

– Wszystko w naszym życiu powinna cechować miłość. Jeśli relacja jest w miłości, to będzie ona zawsze przynosić owoce. Bo tylko miłość owocuje. Świat jest zainfekowany nienawiścią, przemocą, agresją - nie tylko fizyczną, ale też agresją ukrytą w słowach. Wtedy drugi człowiek staje się dla mnie wrogiem, a powinien być dla mnie bliźnim, bratem. Nawet gdy jesteś największym bandziorem i niegodziwcem, to w dalszym ciągu pozostajesz człowiekiem, a prawdziwa natura człowieczeństwa pozostaje głęboko ukryta. To nie jest tak, że ktoś, kto jest podłym przestępcą, okrutnym człowiekiem, staje się nim tylko z własnej woli. To całe zaplecze, które otrzymuje w młodości czyni go takim – zwraca uwagę nawrócony recydywista.

Reklama

– Jesteśmy stworzeni przez Boga i na Jego podobieństwo. Poznaliśmy Boga w Jezusie Chrystusie. To On nam się objawił i zobaczyliśmy Jego ludzką twarz. W ten sposób wszyscy jesteśmy Chrystusami, bo wszyscy mamy Jego pierwiastek. On przyjął człowieczeństwo, stał się naszym bratem. I to jest w chrześcijaństwie sednem, że Bóg nigdy nie znudzi się naszymi grzechami, nigdy się od nas nie odwróci i nigdy nie przestanie nas kochać. To my do Niego się odwracamy plecami, mówimy nie chcemy mieć z Nim nic wspólnego, nie chcemy Jego miłości – kontynuuje rozmówca.

Szczęśliwe zakończenie

Dzisiaj Wojtek jest mężem i szczęśliwym ojcem. Podąża drogą neokatechumenalną i należy do wspólnoty Św. Jakuba - 12 Kroków dla Chrześcijan.

– Kiedy kocham, potrzebuję Pana Boga, patrzę na krzyż i widzę miłość, a moje serce się raduje. Bo Chrystus rozpięty na krzyżu, jest obrazem Ojca, który kocha, który przebacza grzechy, wlewa w nasze serce nadzieje i miłość. To wszystko czego pragniemy – dodaje na zakończenie Wojtek Zdrojewski.

Podziel się:

Oceń:

+33 -3
2024-11-16 17:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Oman otwiera się na katolików, powstało centrum duszpasterskie

2025-07-08 12:47
Biskup Paolo Martinell

Vatican Media

Biskup Paolo Martinell

Zdaniem wielu, to wydarzenie historyczne – w Omanie uroczyście otwarto nowe centrum duszpasterskie dla katolików. To miejsce, położone przy parafii Ducha Świętego w Ghala, części stolicy kraju – Maskatu - ma służyć formacji chrześcijańskiej, katechezie oraz jako dom dla kapłanów. Inicjatywa ta została zrealizowana dzięki zaangażowaniu lokalnej wspólnoty i duchowieństwa z Wikariatu Apostolskiego Arabii Południowej.

Więcej ...

Biblia Gutenberga w Subiaco. Unikatowe wystawy i święto książki

2025-07-08 19:11

Pixabay.com

W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie