Reklama

Niedziela Legnicka

Pierwsza Noc Kościołów

Niedziela legnicka 27/2013, str. 4-5

Ks. Waldemar Wesołowski

„Kresowianie a Dolny Śląsk” - to tytuł spotkania, jakie odbyło się w piątek 21 czerwca w katedrze legnickiej podczas Nocy Kościołów. Rozpoczęło się Mszą św. o godz. 18.30 sprawowaną przez ks. Roberta Kristmana w intencji kanonizacji bł. Jana Pawła II, w 30. rocznicę jego pierwszego pobytu na dolnośląskiej ziemi (21 czerwca 1983 r.). W Mszy św. wziął udział chór „Głos duszy” z Mińska na Białorusi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już podczas Mszy św. chór katolickiej parafii pw. Świętych Szymona i Heleny pokazał, że nawet gdy członkowie chóru są amatorami, poziom może być profesjonalny, godny największych świątyń i sal koncertowych. Katedra wybrzmiała mocnymi tonami pieśni polskich i łacińskich, które towarzyszyły wspólnej modlitwie.

W homilii proboszcz katedry przypomniał postać Jana Pawła II, który równo 30 lat temu po raz pierwszy nawiedził dolnośląską ziemię. Wówczas we Wrocławiu przypomniał: „Naród polski musi żyć w zaufaniu opartym na prawdzie, musi żyć w prawdzie. Od tego zależy przyszłość ojczyzny”. - Cała nasza rzeczywistość musi być oparta na tych wartościach: prawdzie, zaufaniu, wspólnocie. To przesłanie jest aktualne również dzisiaj - powiedział ks. Kristman. Wyraził też nadzieję, że wspólna modlitwa przyczyni się do tego, iż wkrótce będziemy mogli oddawać cześć św. Janowi Pawłowi II. Eucharystię zakończyło błogosławieństwo relikwiami bł. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tuż po modlitwie wystąpili chórzyści z Mińska, którzy dali koncert pieśni religijnych w językach: polskim, łacińskim i białoruskim. Muzycy zagrali m.in. znane polskie melodie, zwłaszcza te kojarzone z Kresami. Ogromne wrażenie na słuchających zrobiła pieśń pt. „Polsko moja”, a także pieśń o matce zaśpiewana przez Helenę Abramowicz, która wystąpiła razem z córką.

Po występie chóru odbył się panel dyskusyjny pt. „Kresowianie a Dolny Śląsk” z udziałem red. Grażyny Orłowskiej-Sondej, konsula generalnego RP na Ukrainie Krzysztofa Świderka oraz pisarza, autora wielu książek o tematyce kresowej Stanisława Srokowskiego. Grażyna Orłowska-Sondej, która od wielu lat zajmuje się tematyką kresową w Telewizji Polskiej, a także organizuje pomoc dla Polaków mieszkających na terenach dawnych Kresów, przypomniała, że Dolny Śląsk po wojnie stał się miejscem, do którego przyjechało wielu Polaków z Kresów. - Dolny Śląsk jest kresowy. Ponad milion ludzi przyznaje się dziś do swoich kresowych korzeni, mają zatem kresową tożsamość. To z kolei sprawia, że mamy wobec tej krainy wielkie zobowiązanie - powiedziała pani redaktor. Podkreśliła też, że bez Kresów nie byłoby bogactwa polskiej kultury. - Kresy to wielkie dziedzictwo, wielkie bogactwo, o którym trzeba pamiętać - przypomniała. Zachęcała obecnych do tego, by odwiedzać Kresy, by spotykać się z Polakami, którzy tam żyją i czekają na każdy głos z Polski. Troska o Kresy to także troska o polskie cmentarze. Red. Sondej przypomniała, że to m.in. dzieci z Legnicy zorganizowały zbiórkę pieniędzy na ratowanie polskich cmentarzy, zwłaszcza cmentarza w Żytomierzu. Na Dolnym Śląsku tylko same dzieci zebrały 150 tys. zł. - Ten gest pozwala mieć nadzieję, że świadomość wartości Kresów w młodym pokoleniu Polaków nie zaginie - powiedziała.

Reklama

Stanisław Srokowski, Kresowiak, autor wielu artykułów i książek na ten temat mówił o trudnej i bolesnej historii Polaków, którzy tam żyli. Zaznaczył, że Kresy to wyjątkowe miejsce, które wydało najznakomitszych Polaków. Najwięksi przedstawiciele świata literatury, muzyki, nauki i sztuki urodzili się tam. To dzięki nim zrodziła się szczególna polska duchowość i moralność oparta na wierze, na przywiązaniu do Boga i ojczyzny. Po II wojnie te wartości zostały wraz z Polakami z Kresów przeszczepione do wyzwolonej Polski, także na Ziemie Odzyskane. To właśnie m.in. dzięki Kresowiakom na powojennych zgliszczach odradzała się polska kultura, nauka i sztuka. Stanisław Srokowski nie pominął też bolesnych tematów, zwłaszcza tych związanych z wypędzeniem Polaków z Kresów i mordami dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów. - Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które pamięta Kresy i dźwiga Kresy. Dlatego właśnie ważne jest, byśmy dawali świadectwo. Ocalmy pamięć o Kresach - powiedział.

Reklama

Natomiast Krzysztof Świderek mówił o pracy polskich dyplomatów wśród Polaków mieszkających na terenach dawnych Kresów. Jego wieloletni pobyt na tamtych terenach przekonał go, że Kresy to wielki potencjał, drzemiący zwłaszcza w Polakach tam mieszkających. Zaznaczył, że dzięki Karcie Polaka wielu ludzi zaczyna szukać swoich polskich korzeni, interesuje się swoją przeszłością, chce poznać przodków. - Dzięki niej ludzie odkrywają swoją polskość - powiedział konsul. Zachęcał też do odwiedzania Kresów i Polaków, którzy tam pozostali. - Odwiedzajcie te miejsca, by zobaczyć jak wielkie i wspaniałe było państwo polskie. Trzeba tam przyjechać, by się przekonać i uwierzyć, że Kresy są piękne - zakończył.

Noce Kościołów odbyły się na Dolnym Śląsku po raz czwarty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa. Diecezja legnicka po raz pierwszy wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Noce Kościołów to wspólne modlitwy, spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje na ważne tematy, a także panele dyskusyjne. Podczas takiej nocy można było obejrzeć ciekawe wystawy, zwiedzić świątynie i klasztory oraz posłuchać muzyki. Wszystkie spotkania były okazją do manifestacji wiary, zwłaszcza teraz, kiedy Kościół na całym świecie obchodzi Rok Wiary.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-09 09:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pani Kasiu, się Pani nie boi...

Ks. Rafał Kowalski

Ks. Sławomir Marek

Ks. Rafał Kowalski

Więcej ...

Fatima: piłkarze FC Porto podziękowali w sanktuarium za zdobycie Pucharu Portugalii

2024-05-27 12:52

Graziako

Piłkarze FC Porto podziękowali Bogu w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie za zdobyty w niedzielnym finale na podlizbońskim stadionie Jamor Puchar Portugalii. Wśród zawodników, którzy dotarli do tego miejsca kultu maryjnego są reprezentanci portugalskiej kadry narodowej: Francisco Conceição, Pepe oraz Diogo Costa.

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-05-28 11:04

Karol Porwich/Niedziela

Dziewięciu neoprezbiterów wyświęconych 25 maja 2024 roku zostało posłanych na pierwsze parafie, gdzie będą wikariuszami. Dekrety wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...