Reklama

Niedziela Lubelska

Z tą chorobą można wygrać

Podczas spotkania dzieci wyleczonych z chorób nowotworowych

Stanisław Sadowski

Podczas spotkania dzieci wyleczonych z chorób nowotworowych

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi oraz Klinika Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie podjęły trud organizacji II Spotkania Dzieci Wyleczonych z Chorób Nowotworowych. 9 lutego w archikatedrze lubelskiej oraz w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego wzięło w nim udział ok. 700 osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze spotkanie odbyło się 7 lat temu, gromadząc ok. 250 wyleczonych dzieci. Dziś ta szczególna rodzina liczy już ponad 800 osób - byłych pacjentów i ich najbliższych, połączonych niegdyś doświadczeniem cierpienia i choroby. - Takie spotkania są wielką nadzieją dla tych, którzy przeżywają dramat ciężkiej choroby. Widok wyleczonych dzieci, dziś osób nastoletnich i dorosłych, pełnych życia, daje tym, którzy borykają się z cierpieniem, wielką siłę do walki z nowotworem. Są dowodem na to, że z tą chorobą można wygrać - mówili rodzice wyleczonych dzieci. - Spotykamy się w gronie rodzin, których historia życia naznaczona była niegdyś wielkim cierpieniem. Kto z nas kilka czy kilkanaście lat temu myślał, że w planie Bożym jest miejsce na takie spotkanie. Doświadczyliśmy tego, że Bóg nie zdejmuje z nas ciężarów, ale wzmacnia nasze siły. Dziękujemy Bogu za dar życia i zdrowia naszych dzieci, za wszelkie łaski, które pomogły pacjentom i ich rodzinom przetrwać trudne czasy, za każdego człowieka, który był z nami - mówił jeden z ojców wyleczonych dzieci.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Przy ołtarzu wśród celebransów, znalazł się kapłan, który w dzieciństwie był pacjentem lubelskiego szpitala. Zarówno on, jak i dzieci, a także dorosłe osoby, pełniące dziś ważne zadania w życiu rodzinnym i społecznym, dziękowały za dar zdrowia w sanktuarium Katedralnej Pani - Matki, która troszczy się o swoje dzieci; płacze, gdy cierpią i uśmiecha się, gdy się im dobrze powodzi. Metropolita za bł. Janem Pawłem II przypomniał, że świat chorych przyzywa świata ludzkiej solidarności i dziękował wszystkim, którzy wspierali chorych w ich walce z nowotworem. - Dobry Pasterz troszczy się o nasze życie i zdrowie przez dobrych ludzi. Dał nam życie przez naszych rodziców, przywraca zdrowie przez solidną wiedzę i ofiarną pracę personelu medycznego. Dziś dziękujemy Bogu za odpowiedzialną pracę lekarzy, dobre serce pielęgniarek; za każdy życzliwy gest okazany chorym dzieciom, za każdą osobę, która jest przedłużeniem ojcowskiej miłości Boga - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Niech nasza wdzięczność za odzyskane zdrowie pobudza nas do modlitwy i solidarności z tymi, którzy potrzebują umocnienia - apelował. W szczególny sposób Pasterz zachęcał do modlitwy dzieci, dla których prosił o dary zdrowego blasku oczu, radosnego uśmiechu i obecności przy niech kochających i troskliwych osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkania z wyleczonymi dziećmi są wyjątkowe dla lekarzy, którzy walczyli o ich zdrowie i życie. - Na co dzień koncentrujemy się na tym, żeby walczyć o każde dziecko. Często zapominamy o tym, co już się udało. Kiedy się spotykamy z naszymi byłymi pacjentami, często już dorosłymi i mającymi własne rodziny, to czujemy wzruszenie, ogromną radość i satysfakcję - mówił prof. Jerzy Kowalczyk, kierownik lubelskiej Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej. Takich pacjentów w ciągu wielu lat pracy spotyka nawet tysiące. - W ciągu 20 lat istnienia kliniki rozpoznano nowotwór złośliwy u ok. 1200 pacjentów; zanotowano w tym czasie ponad 60 tys. hospitalizacji. Warunki leczenia w szpitalu poprawiają się z roku na rok, a my staramy się wykorzystać wszystkie możliwości, które daje współczesna medycyna, m.in. w precyzyjnym diagnozowaniu i ustalaniu typu leczenia nowotworu. To przekłada się na wyniki. Z wielu nowotworów możemy wyleczyć ponad 80% dzieci, a z niektórych nawet ponad 90% - mówił prof. Kowalczyk.

Lubelska Klinika Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej dysponuje łącznie 36 łóżkami. Prowadzi leczenie dzieci ze wszystkimi chorobami układu krwiotwórczego oraz nowotworami. Specjalizuje się w leczeniu białaczek, chłoniaków złośliwych, choroby Hodgkina, wszystkich nowotworów litych (mózgu, kości, tkanek miękkich, zarodkowych) oraz różnych postaci niedokrwistości i skaz krwotocznych (małopłytkowość i hemofilie). Lekarze przeprowadzili tu 286 udanych transplantacji. Rocznie w klinice hospitalizowanych jest ok. 3 tys. dzieci, a ponad 3,5 tys. korzysta w tym czasie z porad ambulatoryjnych.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-20 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pieniądze dają szczęście

Z wizytą u chorego

Tadeusz Boniecki

Z wizytą u chorego

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie ma status organizacji pożytku publicznego, a to oznacza, że dokonując rocznego rozliczenia z fiskusem, 1% podatku można przekazać na pomoc chorym.

Więcej ...

Olsztyn: dzień modlitw o uświęcenie kapłanów

2024-06-20 20:25

Karol Porwich/Niedziela

- Powołanie to sens naszego kapłańskiego życia. Ono zobowiązuje nas do formacji duchowej. Do nieustannego wzrastania w wierze - to słowa abp Józefa Górzyńskiego, którymi rozpoczął Eucharystię w dniu modlitw o uświęcenie kapłanów w archidiecezji warmińskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad dwustu księży.

Więcej ...

ME 2024 – mecz z Austrią, najważniejszy moment turnieju dla polskich piłkarzy

2024-06-21 07:02
Trener reprezentacji Polski Michał Probierz

PAP/Marcin Bielecki

Trener reprezentacji Polski Michał Probierz

"Mecz o wszystko", "finał", "najważniejszy moment turnieju" – takie określenia padają w piłkarskiej reprezentacji Polski przed piątkowym spotkaniem z Austrią w Berlinie. Obie drużyny przegrały na inaugurację w grupie D mistrzostw Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Święci i błogosławieni

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

Wiara

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Jan Paweł II

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny