Reklama

Polska

Bł. Karolina Kózkówna

Miasteczko Modlitewne z rekordem frekwencji

Miasteczko Modlitewne bł. Karoliny w Zabawie

Organizatorzy Miasteczka Modlitewnego

Miasteczko Modlitewne bł. Karoliny w Zabawie

Ponad 200 osób uczestniczy w Zabawie w Miasteczku Modlitewnym. Do sanktuarium bł. Karoliny przybyła młodzież z różnych zakątków Polski a także z Ukrainy. Młodzi rozbili namioty przy sanktuarium. Do 2 sierpnia będą się modlić, wspólnie rozważać Pismo Święte, pójdą szlakiem męczeństwa bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy, a w niedzielę 28 lipca uczestnicy modlili się za Ojczyznę i wzięli udział w obchodach 80. rocznicy akcji III Most.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Miasteczku Modlitewnym bierze udział rekordowa liczba uczestników - 230 osób. Jest to już 15. edycja. - Najwięcej jest osób z diecezji tarnowskiej. Młodzi przyjechali także z archidiecezji warszawskiej, krakowskiej, diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej i kieleckiej. Jest grupa młodzieży z Ukrainy. Z okazji jubileuszu zaprosiliśmy osoby, które w poprzednich latach pomagały w organizacji tych rekolekcji. Przyjadą one do Zabawy 2 sierpnia na urodziny bł. Karoliny - mówi Paweł Ryndak, burmistrz Miasteczka Modlitewnego.

Młodzi mieszkają w namiotach. Jak na miasteczko przystało są nazwy alejek. - Cały rok czekam na to, aby w tej mojej małej wiosce powstało potężne miasto zbudowane młodymi, którzy pragną spotkania. Spotkania z drugim człowiekiem i Bogiem przy bł. Karolinie. Jesteśmy świadkami tego wydarzenia - mówi Zuzanna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Czuję się tutaj jak w domu i wiem, że przeżyję jeden z najpiękniejszych tygodni w roku. Czekałam na moment, w którym wszyscy staniemy przed Bogiem twarzą w twarz podczas pięknych adoracji i odpoczniemy w Jego obecności - dodaje Karolina.

Miasteczko Modlitewne pod hasłem „Zapaleni miłością” organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. Ojcem duchowym jest ks. Stanisław Kłyś, który poprzez konferencje, prace w grupach i inne formy zachęca, aby młodzi zastanowili się, co jest sednem ich życia i do czego dążą.

Reklama

W niedzielę w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbyły się obchody 80. rocznicy akcji III Most. W Mszy św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża uczestniczyła także młodzież z Miasteczka Modlitewnego. W nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku na lądowisku w Wał-Rudzie wylądował brytyjski samolot. Polscy partyzanci przekazali zdobyte przez wywiad Armii Krajowej schematy i części rakiety V2, które pozwoliły rozpracować niemiecką superbroń i uchronić Wyspy Brytyjskie przed zniszczeniem.

- Determinacja i wiara ludzi, którzy uczestniczyli w tej akcji była duża. To wydarzenie wpłynęło na losy Europy i II wojny światowej - mówi kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak. Blisko sanktuarium z inicjatywy kustosza powstał hangar-muzeum z fragmentami Dakoty oraz rakiety V2. Uczestnicy mogli zwiedzić to miejsce.

W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił jak ważna jest znajomość historii. - Bez pamięci i historii człowiek nie wie kim jest. Podobnie jest z narodami, które tracą pamięć. One także nie wiedzą kim są i nie są w stanie kierować swoim losem, a wtedy robią to za nich inni, ci którzy im tę pamięć zaburzają, albo którzy próbują wszczepić nieprawdziwą pamięć - dodał biskup.

Uczestnicy Miasteczka Modlitewnego uczą także 1 sierpnia rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obok akcentów patriotycznych będą również warsztaty o czystości, spotkania z gośćmi, udział w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

Gościem wydarzenia będzie ks. Maciej Czaczyk. W 2011 wygrał program muzyczny 'Must Be the Music”, ale ostatecznie postawił na Boga i powołanie. W 2019 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Warsztaty dla uczestników poświęcone czystości poprowadzi Diana Paulińska, która jest psycholożką, seksuolożką i logoterapeutką.

Rekolekcje zakończą się 2 sierpnia, czyli w dniu ziemskich urodzin bł. Karoliny.

Reklama

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej. Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”.

Zginęła heroicznie 18 listopada 1914 r., broniąc swojej godności gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

10 czerwca 1987 r. w Tarnowie papież Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną Kościoła katolickiego.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2024-07-28 15:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Turniej sportowy w Drezdenku

W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe

Archiwum autora

W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe

Parafia Przemienienia Pańskiego w Drezdenku 14 października zorganizowała I rodzinny turniej w tenisa stołowego dla dzieci oraz rodziców.

Więcej ...

Unia Europejska chce wprowadzić prawo do aborcji dla ofiar przestępstw!

2025-05-28 12:47

Adobe Stock

Dostęp do „kompleksowych usług medycznych, takich jak bezpieczna i legalna aborcja, zgodnie z prawem krajowym” dla ofiar przemocy - taka poprawka znalazła się w dyrektywie negocjowanej aktualnie w Unii Europejskiej. Europejska Federacja ONE OF US jest zszokowana faktem, że dzieje się to pod przewodnictwem polskiej prezydencji w Radzie UE.

Więcej ...

Patryk Jaki: stawka wyborów jest ogromna. Tusk chce w Polsce wprowadzić wzorce niemieckie

2025-05-29 12:27
Europoseł Patryk Jaki

Łukasz Brodzik

Europoseł Patryk Jaki

Europoseł Patryk Jaki w rozmowie z Łukaszem Brodzikiem podkreśla rolę i siłę konserwatystów w Polsce i Europie. Odpowiada także na pytanie, czy katolicy mogą się "mieszać" do polityki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wiadomości

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Obrońca ks. Olszewskiego: Ta sprawa to proces polityczny....

Kościół

Obrońca ks. Olszewskiego: Ta sprawa to proces polityczny....

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Wiadomości

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...