Reklama

Kościół

Prof. Bańka: misyjność Kościoła w centrum zainteresowania Synodu o synodalności

BP KEP

Cały tekst krąży wokół idei misyjności Kościoła - zwraca uwagę prof. Bańka komentując dokument roboczy (Instrumentum laboris) na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. W komentarzu dla KAI członek delegacji Kościoła w Polsce na rzymskie sesje Synodu zwraca uwagę, że dokument mocno akcentuje konieczność odnowionej wizji miejsca i roli kobiety w Kościele. Kolejna sesja Synodalna odbędzie się w październiku w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

“Coraz bardziej koncentrujemy się na na synodalności jako stylu bycia Kościołem, co wydaje mi się szalenie istotne, zwłaszcza z polskiej perspektywy” - wskazuje ekspert. - W Polsce chyba za bardzo skupiliśmy się na wielu kwestiach pobocznych, a nie na tym z czym mamy największy problem, z tym, co najważniejsze czyli synodalnością właśnie - ze stylem bycia Kościołem” - dodaje.

Prof. Bańka zaznacza, że dokument roboczy skupia się na relacji synodalności do misji Kościoła. Chodzi tu, jak tłumaczy, zarówno o Kościół zorientowany na wychodzeniu do świata, ad extra, na zewnątrz ale też - do wewnątrz, w obrębie struktur Kościoła. “Myślimy tu o ludziach co prawda ochrzczonych ale z wiarą mających już niewiele wspólnego, a z którymi na nowo powinniśmy budować relacje” - tłumaczy ekspert.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokument mówi m.in. o właściwym, poszerzonym rozumieniu synodalności, kładąc akcent na jedność i harmonię różnorodności. “Myślę, że w Polsce musimy sobie na nowo uświadomić, że nie jesteśmy całym Kościołem i że to nie inni mają się od nas uczyć Kościoła, tylko tak naprawdę jesteśmy częścią Kościoła powszechnego. Jesteśmy więc fragmentem tej wspólnoty - ze swoją specyfiką i cechami, które nie są ani lepsze ani gorsze, ale inne od tych znamionujących inne lokalne Kościoły” - powiedział KAI prof. Bańka.

Reklama

Za bardzo ważny fragment Instrumentum laboris polski ekspert uznał ten mówiący o konieczności odnowienia wizji na temat miejsca i roli kobiety w Kościele. Jak dodał nie chodzi tu kwestie dotyczące zmian doktrynalnych, lecz o refleksję otwierającą Kościół na to wszystko, co w sposób bezdyskusyjny kobiety w Kościele mogą robić.

“Jest bardzo wiele przestrzeni do zaangażowania kobiet, jednocześnie cały czas przestrzeni nieformalnie zamkniętych. Ścieżki zapraszania kobiet do aktywnego współtworzenia Kościoła nie zostały jeszcze przetarte i dokument mocno to akcentuje” - podkreślił synodalny delegat Episkopatu.

Zdaniem eksperta bardzo ciekawym rysem dokumentu jest ukazanie, że synodalność jest pewnym stylem budowania relacji a także to, że ci, którzy mają święcenia są zobowiązani do służenia harmonii w Kościele.

Jak zaznacza prof. Bańka, dokument pokazuje, że Synod ma pracować nad tym, co do czego wśród zaangażowanych w proces synodalny panuje zgodność, natomiast sprawami, w których występują rozbieżności czy niejasności teologiczne mają zajmować się komisje, które w 2025 roku przedstawią wyniki swoich prac papieżowi. “Warto zaznaczyć, że te kwestie nie dotyczą materii synodu, lecz po prostu pojawiły się podczas obrad oraz, że synod ma charakter doradczy a nie rozstrzygający” - wskazał profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-27 18:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Synod: brak kapłanów w Amazonii to nie tylko kwestia celibatu

KEP

Po spotkaniach w grupach językowych uczestnicy zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii spotkali się dziś ponownie wszyscy razem na kongregacjach generalnych. Poranna sesja rozpoczęła się od odśpiewania maryjnego hymnu, ponieważ dziś przypada wspomnienie Matki Bożej z Aparecidy.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: w Ziemi Świętej ujawnia się moc szatana

2025-08-15 17:18

Magdalena Pijewska

Ziemia Święta, będąca miejscem najwyższego objawienia i manifestacji Boga, jest również miejscem najwyższego ujawnienia się mocy szatana - mówił łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa podczas Mszy św., jaką odprawił w klasztorze benedyktynów w Abu Gosz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Podwójny cud

2025-08-15 20:19
Eucharystia w Bazylice Garnizonowej

Magdalena Lewandowska

Eucharystia w Bazylice Garnizonowej

W uroczystość Wniebowzięcia NMP i 105. rocznicę Cudu nad Wisłą w Bazylice Garnizonowej we Wrocławiu modlono się w intencji żołnierzy i ich rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Idąc za Maryją, nie zboczysz z drogi

Wiara

Idąc za Maryją, nie zboczysz z drogi

Historia i znaczenie dogmatu o wniebowzięciu NMP

Wiara

Historia i znaczenie dogmatu o wniebowzięciu NMP

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wiara

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Kościół

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Kościół

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Komunikat o przyczynach zwolnienia z funkcji biskupa...

Kościół

Komunikat o przyczynach zwolnienia z funkcji biskupa...

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Wiara

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wiara

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Samochód wjechał w grupę pielgrzymów. Wśród rannych -...

Wiadomości

Samochód wjechał w grupę pielgrzymów. Wśród rannych -...