Reklama

Niedziela Sandomierska

Ewangelizacja, katechumenat, diakonia

Podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Sandomierzu

Ks. Adam Stachowicz

Podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Sandomierzu

Ruch Światło-Życie, znany powszechnie jako Oaza, to jeden z ruchów odnowy posoborowej w Kościele. Powstał w Polsce, założony przez ks. Franciszka Blachnickiego (obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny). Oaza gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów i siostry zakonne oraz całe rodziny.

Znak i cel

Znakiem Ruchu są skrzyżowane greckie słowa: światło i życie. Specyfiką metody oazowej jest realizacja zasady „życie z życia” (tylko osoba, która sama żyje dojrzałą wiarą, może ją przekazywać innym) i zasady organicznego wzrostu. Cel Ruchu Światło-Życie jest osiągany poprzez realizację programu formacyjnego. Każdy uczestnik po ewangelizacji i osobistym opowiedzeniu się za Jezusem uczestniczy w formacji w grupie „uczniów Jezusa”, a następnie we wspólnocie - diakoni, podejmując konkretną służbę w Kościele.

Reklama

Ewangelizacja - katechumenat - diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło-Życie dla każdego człowieka.

Oaza mocno zakorzeniona jest i oddana Maryi Niepokalanej, która jest patronką Ruchu i dlatego 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - jest dla oazowicza szczególny. W tym dniu winno się świętować w każdej wspólnocie oazowej.

KWC

Nieodłącznie z Ruchem wiąże się Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC), polegająca na: powstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych, nieczęstowania i niewydawania pieniędzy na alkohol. Członkowie i kandydaci KWC przeciwdziałają wszystkiemu, co prowadzi do zniewolenia człowieka. Każdego dnia ci co przynależą do KWC pamiętają o innych w modlitwie i modlą się za tych, którzy uwikłali się w uzależnienie. W czasie trwania turnusów wakacyjnych oraz przez liczne akcje trzeźwościowe, jak: rekolekcje wyzwolenia czy diecezjalne spotkanie KWC w sanktuarium św. Józefa w Nisku, działający w krucjacie chcą promować styl życia wolny od uzależnień. W czasie każdego Dnia Wspólnoty ponawiane i składane są nowe deklaracje kandydackie i członkowskie KWC.

W diecezji

Reklama

Wiele wspólnot parafialnych może się poszczycić grupami oazowymi. W tysiącach można liczyć młodzież, dzieci i dorosłych, którzy regularnie spotykają się w duchu oazowym. Zwieńczeniem roku formacyjnego są 15-dniowe rekolekcje przeżyciowe oparte na poszczególnych tajemnicach różańcowych, pomagających przeżywać cały cykl roku liturgicznego. Rekolekcje podzielone są na stopnie, aby uczestnicy poszczególnych turnusów byli do siebie zbliżeni wiekiem i stopniem rozwoju życia duchowego. Jak informuje ks. Marek Kuliński: - O prężności Oazy może świadczyć fakt, że na turnusach oazowych w ostatnie wakacje wypoczywało ponad 800 uczestników, którymi opiekowało się blisko 100 animatorów i 40 moderatorów z Ruchu Światło-Życie. Optymizmem napawa duże zaangażowanie animatorów, którzy przyjeżdżają pomagać moderatorom w prowadzeniu grup formacyjnych. Wzruszające są świadectwa podsumowujące wakacyjny wypoczynek - młodzi ludzie mówią wtedy o doświadczeniu spotkania z Bogiem na modlitwie czy w Piśmie Świętym - dodaje ks. Kuliński.

Posługa

W naszej diecezji posługę moderatora diecezjalnego pełni ks. Marek Kuliński, wspierany przez ks. Pawła Laska i s. Justynę Mikos. Wsparciem dla moderacji są moderatorzy poszczególnych diakonii. W parafiach natomiast wspólnotami opiekują się księża moderatorzy i opiekunowie grup parafialnych.

Grupą wspierającą moderatorów są animatorzy. Jak podkreśla an. Adrian Pieniążek, który wychował się w Oazie, a obecnie posługuje jako animator: - Rolą animatora jest być starszym bratem dla tych, których prowadzimy i tych, którym chcemy pokazać Boga. Nim zostałem animatorem przez wiele lat sam uczestniczyłem w turnusach oazowych oraz zdobywałem potrzebne umiejętności na zajęciach dla chcących posługiwać.

Inicjatywy

Inicjatywy jakie podejmuje Ruch, to akcje duszpastersko-charytatywne oraz formacja swoich członków. Poszczególne grupy parafialne, czy cała wspólnota diecezjalna, ewangelizuje przez czynne włączanie się w rekolekcje ewangelizacyjne czy marsze dla Jezusa. W ostatnim czasie wyrastają, jak grzyby po deszczu, młodzieżowe inicjatywy modlitw, czuwań czy różnego typu wieczorów uwielbienia, w których szczególną posługę pełni młodzież wychowana w duchu oazowym. Młodzież odwiedza starszych i chorych. Włącza się w kwesty czy festyny charytatywne. Organizuje i animuje zabawy, przeglądy i festiwale. Nieocenioną rolę nasi oazowicze spełniają podczas dorocznych dni młodzieży w poszczególnych miastach naszej diecezji.

Diecezja dla członków oazy, animatorów i moderatorów posługujących w Ruchu organizuje szkolenia, dni skupienia czy różnorakie kursy: OM - Oaza Modlitwy, Szkoła Animatora I i II rok, spotkania formacyjne animatorów oraz spotkania w poszczególnych diakoniach. Kursy specjalistyczne, takie jak ORAE (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji), KODA (kurs oazowy dla animatorów), czy inne. Kolegium moderatorów i opiekunów grup parafialnych.

Dla grających i śpiewających organizowane są natomiast: SAM - Szkoła Animatora Muzycznego, KAMUZO - Kurs Animatora Muzycznego i kolędowe warsztaty muzyczne.

Obecnie głównym miejscem formacyjnym Oazy w naszej diecezji jest ośrodek „Golgota” przy parafii św. Barbary w Tarnobrzegu. Sporadycznie oazowicze mają swoje spotkania w ośrodku przy parafii w Gorzycach. W ostatnim czasie coraz bardziej dojrzewa myśl, aby wiele ofert oazowych organizowanych było w Młodzieżowym Ośrodku Turystycznym „Brama Bieszczad” w Olchowej k. Zagórza.

Fundacja Światło-Życie

Początki Fundacja Światło-Życie w Polsce sięgają 1989 r. W tym czasie wielki promotor i opiekun Ruchu Światło-Życie, bł. Jan Paweł II - uznając zasługi Ruchu w ewangelizacji, a równocześnie znając ekonomiczne potrzeby - obdarował Oazę pewną sumą pieniędzy. Po wielu analizach ludzie, którzy otrzymali rozmaite wsparcie ze środowisk oazowych i wychowankowie Ruchu postanowili utworzyć Fundację, która będzie narzędziem dla działań i służyć będzie organizacyjnym sprawom Ruchu. Ks. Adam Lechwar, prezes fundacji w naszej diecezji, wyjaśnia: - Fundacja podejmuje organizację różnych wydarzeń. Należą do nich: koncerty, warsztaty muzyczne, a także współorganizowanie wypoczynku wakacyjnego. Obecnie działania Fundacji koncentrują się nad doprowadzeniem do końca remontu Młodzieżowego Ośrodka Turystycznego „Brama Bieszczad” w Olchowej k. Zagórza. Fundacja prowadzi sprawy formalne, szuka sponsorów, a także będąc organizacją pożytku publicznego, pozyskuje środki z odpisu 1% podatku na cele statutowe: KRS 0000071891. Dzieło, które Fundacja tworzy w Olchowej w Bieszczadach, będzie służyć pomocą w organizowaniu wydarzeń Ruchu Światło-Życie, ale jest też otwarta na współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, czy podmiotami mającymi za cel pomoc rodzinie i młodemu człowiekowi w kształtowaniu dojrzałej osobowości. Stąd wiele osób, widzących możliwość działania ku dobremu, angażuje się w Fundację, jako wolontariusze. Inni przez darowizny na cele statutowe odnajdują swój sposób pomocy rodzinom wielodzietnym, albo obarczonymi rozmaitymi przeciwnościami losu. Pragnę podziękować w tym miejscu parafiom, zakładom pracy, urzędom gmin i osobom prywatnym, głównie z terenu naszej diecezji, za współpracę i pomoc w prowadzeniu naszych dzieł. Zapraszam też do korzystania z tworzonej bazy w Olchowej przez różne grupy parafialne, szkolne, turystyczne - dodaje ks. Lechwar.

2012-12-07 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dom rekolekcyjny w Korchowie zaprasza

Uczestnicy jednego z turnusów Oazy Modlitwy

Archiwum Domu Rekolekcyjnego w Korchowie

Uczestnicy jednego z turnusów Oazy Modlitwy

Korchów to niewielka miejscowość w gminie Księżpol. Niewielka, ale wielu młodym osobom kojarzy się z niezwykle ważnym miejscem, gdzie rodzi się prawdziwa wspólnota.

Więcej ...

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56
Bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Więcej ...

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36
Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...