Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Greger: uczmy się trudnej sztuki przebaczania innym

2024-06-17 20:20

Diecezja bielsko-żywiecka

„Kaplica to szkoła, gdzie uczymy się trudnej, ale możliwej sztuki przebaczania innym, nie pomijając nieprzyjaciół i tych, z którymi nie jest nam czasem po drodze” - zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. w klasztorze sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Hierarcha, który pobłogosławił wewnętrzną kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, podjął w homilii refleksję nad trudnym tematem przebaczenia i miłości nieprzyjaciół w kontekście chrześcijańskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Greger, wspominając Mszę św. odprawioną niedawno w warszawskim sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przywołał dramatyczne wydarzenia z października 1984 roku, kiedy to ciało księdza Popiełuszki zostało odnalezione w Wiśle.

„Byłem wtedy alumnem drugiego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Człowiek w randze generała obwieszczał publicznie, że w wodach Wisły odnaleziono ciało ks. Jerzego Popiełuszki. W tym samym czasie trwała Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w intencji zaginionego kapłana. Do tej pory wszyscy mieli nadzieję, że ks. Jerzy żyje” - relacjonował i zwrócił uwagę, na przytłaczające wówczas uczucia: żalu, buntu, bezradności, a chwilami i nienawiści do sprawców tej zbrodni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przebaczenie win naszym winowajcom jest jedyną aktywnością, jakiej domaga się od nas Jezus w Modlitwie Pańskiej. Wszystkie inne wezwania tej modlitwy są prośbą o zaangażowanie Pana Boga: bądź wola Twoja, daj nam dzisiaj chleba, nie wódź nas na pokuszenie. Od człowieka Bóg oczekuje jednego zadania, ale bardzo trudnego, przebaczenia nieprzyjaciołom, więcej: umiłowania nieprzyjaciół” - skomentował.

Jak zaznaczył, miłość nieprzyjaciół polega na powstrzymaniu się od zemsty, akceptacji doznanej krzywdy i modlitwie za prześladowców. Zdaniem biskupa, modlitwa za nieprzyjaciół wyraża pragnienie ich przemiany i powrotu na godną drogę życia.

Wskazał, że choć przebaczenie może wydawać się niemożliwe, Bóg daje ludziom łaskę potrzebną do jego realizacji. Podkreślił zarazem znaczenie modlitwy za nieprzyjaciół i zaakceptowania krzywdy w przekonaniu, że Bóg potrafi wyprowadzić dobro ze zła.

Przesłanie to odniósł kaznodzieja także do pobłogosławienia nowej kaplicy dla sióstr zakonnych. „Każda przestrzeń sakralna jest miejscem, gdzie doświadczamy Bożej miłości i uczymy się przebaczania, w tym także naszym nieprzyjaciołom. Przebaczenie daje siłę do realizacji słów Jezusa: „dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” (Łk 6, 27), co jest krokiem dalej niż samo przebaczenie. Ks. Jerzy Popiełuszko przypomina nam, że zło należy zwyciężać dobrem, co jest zasadą ponadczasową i aktualną” - podsumował.

Reklama

Bp Greger odczytał dekret podpisany przez biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla o erygowaniu kaplicy wewnętrznej w klasztorze redemptorystek. Siostry odśpiewały wspólnie „Magnificat”, wyrażając radość i wdzięczność Bogu za dar tego miejsca modlitwy. Bp Piotr poświęcił też filię zakonnej biblioteki.

Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał w Scala we Włoszech w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach - wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

Podziel się:

Oceń:

+4 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pełnoletnie żonkile

W bielskim kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

MR

W bielskim kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?