Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody Święta Dzieci Wojny

2024-05-10 10:00

Archidiecezja Łódzka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodowy Dzień Zwycięstwa to także Święto Dzieci Wojny - najmłodszych, bezbronnych ofiar konfliktów zbrojnych. Obchody święta zorganizowało Stowarzyszenie Dzieci Wojny.

W Łodzi centralne uroczystości, upamiętniające najmłodsze ofiary II wojny światowej, odbyły się pod pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pęknięte Serce”. Tam też modlitwę ekumeniczną pamięci ofiar wojny odmówili kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i biskup M. Włodzimierz Jaworski, ordynariusz diecezji śląsko - łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. - Wojna ma twarz dziecka. To one są najtragiczniejszą ofiarą jako najsłabsze, najbardziej bezbronne, najmniej rozumiejące, dlaczego cierpi. Na terenie Łodzi wcielonej do Rzeszy Niemieckiej cierpienie dotknęło tysiące dzieci. W getcie Litzmannstadt ponosiły śmierć – z głodu i zimna, a zwłaszcza w wyniku deportacji, która była nieuchronnym wyrokiem. Pomnik Martyrologii Dzieci „Pęknięte Serce” jest protestem. Krzykiem w obronie słabszych i bezbronnych. W tym miejscu krzyczmy zatem głośno i jednoznacznie. Nigdy więcej cierpienia dzieci! Nigdy więcej wojny!  - mówiła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości Hymn Dzieci Wojny wykonała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi, która to wspólnie ze Stowarzyszeniem Dzieci Wojny - Zarząd Główny w Łodzi  współorganizowała uroczystość, jako społeczny opiekun pomnika "Pęknięte Serce".

Dzień wcześniej pamięć Dzieci Wojny uczcił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”, działający na co dzień w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi. Zespół w klubie garnizonowym na scenie Teatru Piccolo zaprezentował tańce w wykonaniu trzech grup wiekowych. Występ rozpoczęła dumnym polonezem grupa reprezentacyjna, następnie skoczną poleczkę pokazała grupa dziecięca. Melancholijnego Kujawiaka zaprezentował duet najstarszych tancerzy zespołu, zaś grupa rodzinna przedstawiła ludowe zabawy na Podegrodziu. Koncert zakończyły ekspresyjne tańce lubelskie w wykonaniu grupy młodzieżowej.

Reklama

Święto Dzieci Wojny zostało ustanowione uchwałą I Kongresu Polskich Dzieci Wojny, który miał miejsce w 2017 r. w Sejmie RP. Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce zostało założone w Warszawie 24 czerwca 1972r. przez grono 20 osób - laureatów konkursu literackiego pod nazwą „Byliśmy wówczas dziećmi”. Niestety, komunistyczne władze PRL odmawiały zarejestrowania Stowarzyszenia. W 2017 r., 8 maja, w Sali Kolumnowej Sejmu odbył się I Ogólnopolski Kongres Dzieci Wojny zorganizowany przez Parlamentarny Zespół do spraw wspierania Środowisk Dzieci Wojny przy współpracy Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny. Celem miało być znowelizowanie ustawy o kombatantach i ofiarach represji, wojennych i okresu powojennego, gdyż dotyczyło to także Polskich Dzieci Wojny. Uczestnicy Kongresu wyszli z inicjatywą ustanowienia dnia 8 maja – Świętem Polskich Dzieci Wojny. Domagano się także uwzględnienia w polskiej polityce, historycznej problematyki Polskich Dzieci Wojny. Jednocześnie wnoszono, żeby dla dzieci pokrzywdzonych w II wojnie światowej, a szczególnie dla tych z najniższą rentą czy emeryturą, stworzyć program pomocy, umożliwiający godne życie. Sukcesem I Kongresu były Centralne Obchody Święta Dzieci Wojny w Łodzi 8 maja 2018 roku.

Z kolei 19 listopada 2018 r. odbył się II Kongres Polskich Dzieci Wojny w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Skłonić do refleksji

2024-05-20 22:09

Mateusz Góra

– Zaczęło się od tego, że otworzyłam Biblię i trafiłam na Mądrość Syraha, dokładnie na fragment, który otwiera całą sztukę – wspomina proces tworzenia autorka scenariusza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj