Reklama

Jasna Góra

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

Współczesny człowiek chce panować, rządzić i rozkazywać, a nie potrafi słuchać i służyć. Ona, Królowa, pragnie zejść z piedestału, z wysokości tronu i pokazać nam, że jej królewskość wyraża się w służbie Bogu i człowiekowi. Pragnie być dla nas drogowskazem i zobowiązaniem, by jak na tym świętym jasnogórskim wizerunku wskazując na Syna, powtarzać zaproszenie i wezwanie: uczyńcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By wypowiedzieć to, co niewyrażalne i dziękować za to co niepoliczalne, za tę Jej cichą i stałą obecność pośród naszego Narodu gromadzimy się na Jasnej Górze, by już dzisiaj, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, oddawać Jej cześć.

O godz. 18.00 wybrzmiały z wieży bazyliki melodie maryjne grane przez jasnogórskich intradzistów, nawiązując do dawnych czasów tzw. ganków, kiedy orkiestra jasnogórska z wieży muzyką witała pielgrzymów, którzy przybywali z różnych stron świata, czy nawet do czasu potopu szwedzkiego, kiedy to o. Augustyn Kordecki nakazał orkiestrze grać melodie maryjne z wieży, które miały dodawać otuchy walczącym.

W tym samym czasie jasnogórskie chóry zaprosiły wszystkich do Bazyliki na wspólną majówkę, bo jakże by to było, gdyby w maju zabrakło wspólnego śpiewania: „chwalcie łąki umajone”, „cześć Maryi”, czy innych pieśni. By w końcu jak bohaterski obrońca klasztoru wyruszyć z procesją na Wały niosąc na ramionach Jej wizerunek, jak gdyby mówiąc, „choć z nami Matko, zobacz jaki jest świat, jaka jest nasza codzienność i pozostań z nami, bo ma się już ku wieczorowi”.

Reklama

Wspólną modlitwę zakończyła Msza św., byśmy umocnieni Bożym Słowem i Ciałem Pańskim mogli po wspólnej modlitwie Apelowej, której dzisiaj przewodniczył będzie abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mogli wraz z osobami konsekrowanymi orz Bractwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski podjąć modlitewne czuwanie.

Jutro, Uroczystość Królowej Polski, o godz. 5.30 śpiewem godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP rozpoczniemy uroczysty dzień świętowania. O godz. 11.00 Uroczysta Suma na Jasnogórskim Szczycie z homilią abp Wojdy oraz ponowieniem Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego.

O. Michał Bortnik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny na Jasnej Górze: Nie można być uczniem Jezusa nie będąc we wspólnocie

Bożena Sztajner/Niedziela

Kilka tysięcy wiernych i prawie 100 kapłanów uczestniczyło we Mszy św. inaugurującej czuwanie archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów