Reklama

Niedziela Łódzka

Uczelnia dla seniorów

Eucharystia zgromadziła słuchaczy, organizatorów i wykładowców Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Henryk Tomczyk

Eucharystia zgromadziła słuchaczy, organizatorów i wykładowców Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi powołała kolejne swoje dzieło - Uniwersytet Trzeciego Wieku. W ten sposób Fundacja wyszła naprzeciw potrzebom mieszkańców łódzkiego Teofilowa i sąsiednich dzielnic, a także miast położonych w pobliżu Łodzi: Aleksandrowa, Konstantynowa, Zgierza, Ozorkowa, Pabianic i innych.

Rok akademicki zainaugurowała Msza św., którą w sanktuarium Miłosierdzia Bożego sprawował bp Ireneusz Pękalski. Modlono się za słuchaczy, organizatorów i wykładowców UTW, by Bóg błogosławił ich planom i aspiracjom. Witając zgromadzonych, proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prał. Tadeusz Bednarek życzył, by zadanie, które podejmują, objęła Boża moc i światło Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niewiedza ogranicza

W kazaniu bp Pękalski podkreślił, iż niewiedza bardzo ogranicza człowieka, a wynikająca z niej ignorancja sprawia, że człowiek może być łatwo manipulowany przez innych. Bardzo ważną sprawą jest zatem poznawanie prawdy o świecie, w którym żyjemy i o nas samych. Jan Paweł II stwierdził: „Ten, kto poszukuje prawdy, pragnie ją zdobyć, to nawet jeśli o tym nie wie, szuka Boga”. Mówiąc o rozpoczętym Roku Wiary przypomniał, że Rok Wiary miał już w Kościele katolickim miejsce. Było to w bardzo burzliwym czasie dla Europy, w 1968 r. Rozpoczynały się wówczas takie ruchy, zmiany, które nazywamy rewolucją. Na paryskiej Sorbonie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie, pojawiły się hasła: „Zabrania się zabraniać” czy „Boga nie ma - Ty jesteś Bogiem”. To, co się rozpoczęło w 1968 r. we Francji, przeniosło się na Europę i trwa do dzisiaj. Te dwa hasła są nadal aktualne w wielu środowiskach i na łamach licznych mediów. Ich niebezpieczne oddziaływanie można dostrzec na różnych płaszczyznach życia. Na ekrany polskich kin wszedł film pt. „Jesteś Bogiem”. Opowiada o młodym człowieku, raperze, zwolenniku hip-hopu. Już tekst piosenki, która jest motywem przewodnim filmu, budzi przerażenie wulgaryzmami, które podobno fascynują młodzież. Młody bohater filmu już nie żyje. Popełnił samobójstwo. To, co głosił innym i co było treścią jego życia, doprowadziło go do samobójstwa.

Reklama

Na zakończenie bp Pękalski podkreślił, że prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć o świecie, o sobie, o Bogu. Niewątpliwie warto być wielkim przez wiedzę, którą się zdobywa, ale także przez swoje życie.

Po Mszy św. Ryszard Bonisławski, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej, wygłosił wykład inauguracyjny. Poświęcił go historii najważniejszych łódzkich świątyń i niektórych najstarszych obiektów użyteczności publicznej.

Na rzecz aktywności i rozwoju

Przygotowania do stworzenia nowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęto od przeprowadzenia ankiety. Jej wyniki dotyczące zainteresowań potencjalnych słuchaczy pozwoliły na ustalenie tematyki wykładów i zajęć integracyjnych pierwszego semestru roku akademickiego 2012/2013. Obejmują one zagadnienia związane z historią oraz kulturą Łodzi i regionu, a także wiedzą na temat zdrowia, prawidłowego stylu życia i żywienia osób w wieku 55+. Poszerzą również ich zasób wiadomości z zakresu religii, ekonomii, psychologii. Zaplanowane są zajęcia integracyjne i warsztatowe poświęcone kulturze fizycznej, informatyce oraz znajomości języka angielskiego i niemieckiego.

Nad programem i realizacją zajęć czuwa szesnastoosobowa Rada Programowa, w skład której wchodzą profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni oraz osoby z dużym doświadczeniem w edukacji. W Radzie zasiada m.in. ks. prał. Tadeusz Bednarek, dyrektor KG i LO im. Jana Pawła II. Jej przewodniczącym jest prof. dr hab. med. Marek Pawlikowski, prezes Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, były rektor Akademii Medycznej w Łodzi. Warto przypomnieć, że Fundacja działa od 1991 r., wspierając najpierw nowo powstałe Liceum, a następnie Gimnazjum im. Jana Pawła II. Od wielu lat prowadzi Szkołę Języków Obcych, kursy przedmiotowe i komputerowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także Specjalistyczną Poradnię Lekarską i Punkt Porad Prawnych. Kolejne dzieło Fundacji - Uniwersytet Trzeciego Wieku - wpisuje się w Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Jest również pięknym wyrazem stałej troski Kościoła katolickiego w Polsce o osoby, które zakończyły karierę zawodową, ale nadal pragną rozwijać swoją sprawność intelektualną i psychofizyczną. UTW otwiera przed osobami starszymi możliwość udziału w procesie edukacyjnym, życiu kulturalnym i społecznym, realizacji osobistych zainteresowań i pasji.

Reklama

Pomost między seniorami a młodymi

„Idea powołania i funkcjonowania UTW na Teofilowie to bardzo interesujące przedsięwzięcie. Inicjatywa stworzy szansę integracji grupy chętnych osób, które chcą swój wolny czas spędzić inaczej niż dotychczas. Ten czas można wykorzystać na pogłębienie wiedzy, refleksję nad życiem, poznanie nowych ciekawych ludzi, zawarcie nowych kontaktów i przyjaźni oraz spędzenie kilku godzin w miesiącu w miłej, przyjaznej atmosferze” - napisała w Biuletynie przygotowanym na rozpoczęcie pierwszego semestru prof. dr hab. Zofia M. Kiliańska.

Duże zainteresowanie, jakie wzbudził nowy UTW, świadczy o tym, że seniorzy chcą i potrafią być ludźmi aktywnymi, pełnymi pasji życia, pragnącymi poszerzać posiadany potencjał wiedzy i umiejętności, którym mogą dzielić się z młodszym pokoleniem.

Dane kontaktowe:

Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi. 91-170 Łódź, ul. K. K. Baczyńskiego 156; tel. 42 613-18-91; e-mail: utw@katolik.edu.pl.

Dyrektor - mgr Czesława Dresler, tel. 600-237-127, wicedyrektor - mgr inż. Teresa Rymarz, tel. 692-710-175.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W znaku Chleba

2024-06-04 12:34

Niedziela łódzka 23/2024, str. IV

Centralne obchody w Łodzi

Ks. Paweł Kłys

Centralne obchody w Łodzi

Po oktawie Zesłania Ducha Świętego w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami miast i wsi archidiecezji łódzkiej przeszło tysiące wiernych w uroczystych procesjach do czterech ołtarzy.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...

Łódź: Rekolekcje dla rodziców dotkniętych śmiercią samobójczą swoich dzieci

2024-06-29 08:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024