Reklama

Niedziela Lubelska

Chodzi o dobro. Honorowy obywatel Puław

Agnieszka Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz profesor Antoni Jerzy Czyżewski został Honorowym Obywatelem Miasta Puławy.

Uroczystość odbyła się 6 listopada. Rozpoczęła ją Msza św. w kościele Matki Bożej Różańcowej, koncelebrowana przez uczniów i przyjaciół cenionego kapłana i profesora. Liturgii z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, rodziny i przyjaciół oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Puław przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spełnione nadzieje

W homilii ksiądz biskup przedstawił ks. prof. Antoniego Czyżewskiego, urodzonego w 1933 r. na Wileńszczyźnie, jako kapłana niezłomnego, nie poddającego się wrogim ideologiom. Jak wspominał, w podaniu do lubelskiego seminarium młody Antoni napisał: - „Pragnę w przyszłości być jednym z tych, którzy bronią i bronić będą prawd Bożych i Kościoła Chrystusowego, a zarazem wskazywać narodowi polskiemu drogę do szczęścia i pokoju opartego na miłości Boga i bliźniego”. Temu zobowiązaniu ksiądz profesor jest wciąż wierny, czego doświadczyli m.in. mieszkańcy Puław przez 18 lat jego pracy w tym mieście. Jako proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kapłan był wyśmienitym organizatorem życia duszpasterskiego i kulturalnego, człowiekiem wrażliwym na krzywdę i potrzeby bliźniego.

Gorliwy kapłan

Druga część uroczystości odbyła się w POK „Dom Chemika”. Przewodnicząca Rady Miasta Bożena Krygier wyjaśniła, że honorowe obywatelstwo jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania Rady Miasta Puławy, które może otrzymać osoba szczególnie zasłużona dla Puław lub wybitna osobistość. Poinformowała, że wnioskodawcą przyznania tego wyróżnienia ks. Czyżewskiemu było Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych. Prezes PTTN Robert Och odczytał laudację, w której ks. Antoni Jerzy Czyżewski został przedstawiony jako osoba mająca szczególny wpływ na społeczność Puław. Wspomniał o prześladowaniach ks. Antoniego przez służby bezpieczeństwa PRL za treści głoszone w kazaniach, a także o działaniach laureata wspierających puławską „Solidarność” oraz rodziny osób internowanych. Materialnym znakiem tej działalności jest postawiony w 1986 r. na placu kościelnym krzyż upamiętniający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Czyżewski zatrudnił polonistkę zwolnioną z pracy za głoszenie treści niezgodnych z ideologią komunizmu. Izabela Bronikowska poprowadziła Duszpasterskie Spotkania Literackie, formujące młodzież w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich.

Reklama

Nieoczekiwany zaszczyt

Podczas okolicznościowych przemówień i gratulacji bp Mieczysław Cisło podkreślił liczne talenty ks. Antoniego Czyżewskiego oraz jego zatroskanie o Kościół i człowieka. Prezydent Puław Paweł Maj z wdzięcznością przyznał, że jako parafianin sam doświadczył mądrości i kształtowania umysłu przez ks. Antoniego. Księżna Barbara Czartoryska, która także należy do grona honorowych obywateli Puław, wskazała na wspólne przeżycia związane z ich historią. Przywołała światowy zjazd rodziny Czartoryskich, na którym po raz pierwszy spotkała się z ks. Czyżewskim oraz jego pracą duszpasterską.

Na zakończenie ks. prof. Antoni Jerzy Czyżewski powiedział, że zaszczyt honorowego obywatelstwa przyszedł zupełnie nieoczekiwanie, kiedy po 19 latach jego nieobecności w Puławach ktoś dostrzegł pewne dobro, które się wydarzyło. - O to dobro chodzi, nie o osobę - powiedział z pokorą. Następnie w prelekcji przedstawił analizę różnych nurtów filozoficznych i społecznych. Wystąpienie zakończył zachętą do kształtowania wolności pozytywnej i twórczej, zgodnej z rozumem i prawem Bożym.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-23 08:59

Wybrane dla Ciebie

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...