Reklama

Franciszek

Tydzień w Watykanie

Papież nie zapomniał o Ukrainie

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież nie zapomniał o Ukrainie i o innych miejscach, gdzie toczą się wojny jak np. w Etiopii. Robi wszystko i na różnych kierunkach i nie ustaje w wysiłkach starania o pokój. Bez rozmowy, bez dobrej woli, bez współdziałania tego się nie osiągnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze dwie dekady temu, nie mówiąc o półwieczu czy wiekach, takie spotkania i pielgrzymki były z różnych względów niemożliwe. Dziś - to dobry znak - stają się już „czymś niemal normalnym. Mowa oczywiście po pielgrzymce do Bahrajnu, 39. zagranicznej w pontyfikacie Franciszka i jednocześnie 10. kraju o większości muzułmańskiej, który odwiedził papież. Jeszcze dwie dekady temu za poważne uważano glosy, że dialog międzyreligijny z islamem, nie ma przed sobą przyszłości i nie przynosi efektów. Dziś takie głosy nie tyle, że się nie pojawiają, ale rzadko brane są na serio.

Franciszek „pchnął” ten dialog (został zapoczątkowany przez św. Jana Pawła II w Asyżu) mocno do przodu i nie ustaje w wysiłkach, aby dalej postępować tą ścieżką, bo „czas” goni. Chodzi oczywiście o sytuację międzynarodową, wielką politykę, którą na właściwe tory poprowadzić może właśnie rozmowa, dialog ludzi różnych wyznań i różnych religii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek przybył do Bahrajnu na zaproszenie króla, ale i wspólnoty katolickiej, bo w Bahrajnie katolicy, w przeciwieństwie np. do Arabii Saudyjskiej, mogą w miarę swobodnie wyznawać swoją wiarę. Król przekazał nawet ziemię pod kościół, który niedawno konsekrował kard. Tagle, a który odwiedził także Franciszek podczas wizyty.

W sensie dialogu międzyreligijnego najważniejszy był udział Franciszka w zakończeniu Forum na rzecz Dialogu, w sensie dialogu ekumenicznego – modlitwa ekumeniczna z przedstawicielami różnych wyznań chrześcijańskich, a dla wspólnoty katolickiej Msza św. na Stadionie Narodowym w Awali. Uczestniczyło w niej blisko 30 tysięcy wiernych, którzy przybyli z całego regionu. Byli to przede wszystkim imigranci zarobkowi z Azji, przede wszystkim z Filipin i Indii. Msza w była drugą co do wielkości uczestnictwa w historii Eucharystią na Półwyspie Arabskim . We Mszy św. w ZEA, w 2019 uczestniczyło 100 tys. osób. Mówiąc do zgromadzonych na Eucharystii, wspominając, że wielu z nich doświadcza przeszkód w wyznawaniu wiary podkreślił, że prawdziwym wyzwaniem jest nauczyć się miłować wszystkich, nawet nieprzyjaciela. „Oznacza to w istocie postanowienie, by nie mieć wrogów, by nie widzieć w drugim przeszkody, którą trzeba pokonać, lecz brata i siostrę, których należy miłować” – stwierdził papież. Uczestników Forum na rzecz Dialogu Franciszek przekonywał, że zadaniem religii jest pomaganie ludzkości „w płynięciu razem”. Przeszkadza temu, jeśli „wciąż akcentuje się przeciwieństwa, nie odkrywając na nowo zrozumienia, jeśli się obstaje przy stanowczym narzucaniu własnych modeli i własnych despotycznych, imperialistycznych, nacjonalistycznych i populistycznych wizji, jeśli nie interesujemy się kulturą drugiego człowieka, jeśli nie słucha się krzyku zwykłych ludzi i głosu ubogich, jeśli nie przestaje się rozróżniać w sposób manichejski, kto jest dobry, a kto zły, jeśli nie podejmuje się wysiłku, by zrozumieć się nawzajem i współpracować dla dobra wszystkich”. Zwierzchnikom chrześcijańskim przypomniał, że wszystkich chrześcijan łączy ten sam sakrament chrztu i przypomniał nie po raz pierwszy, że to, co nas łączy, znacznie przewyższa to, co nas dzieli.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-11-07 07:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: prezydent Milei zaprasza papieża do odwiedzenia ojczyzny

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Prezydent Argentyny, Javier Milei zaprosił Ojca Świętego do złożenia wizyty w swej ojczyźnie.

Więcej ...

Droga krzyżowa wg ks. Piotra Pawlukiewicza - Stacja czterdziesta – śmierć kogoś bliskiego...

Adobe Stock

Przyjacielu, po coś przyszedł?...

Więcej ...

Rozważania bp. A. Przybylskiego: w Kościele spotykamy się ze Zmartwychwstałym pod postacią Chleba i Wina

2024-03-29 14:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia