Reklama

Niedziela Sandomierska

Zbawienie dla ludzkości

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

– Kiedy dzisiaj razem z całym Kościołem wywyższamy krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz na Świętym Krzyżu.

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele z prowincjałem Vitalijem Podolanem OMI, superiorem Delegatury Misjonarzy Oblatów na Ukrainie oraz kapłani przybyli z pielgrzymami. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych regionu Gór Świętokrzyskich. W tym dniu sporą część pielgrzymów zgromadzonych przy ołtarzu polowym stanowili pątnicy z diecezji sandomierskiej, dla których co roku dedykowany jest ten dzień modlitwy. Nie zabrakło także wiernych z diecezji kieleckiej i radomskiej, którzy szczególnie ukochali najstarsze polskie sanktuarium.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o historii kultu relikwii Krzyża świętego i o jej biblijnych korzeniach.

– Kiedy dzisiaj razem z całym Kościołem wywyższamy krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych. W dokonanej na nim ofierze Jezusa Chrystusa jest bowiem zbawienie dla całej ludzkości. Im bardziej świat okazuje wrogość krzyżowi, tym mamy unosić go wyżej i wyżej, zginając przez nim kolana i trwając w adoracji. Chodzi o otworzenie się na zbawczą moc Chrystusa, Który odpuszcza winy, a zarazem o to, by światło krzyża i płynące z niego przesłanie, oświeciło całe nasze życie, nasze decyzje i czyny. W przeciwnym razie ulegniemy pokusom złego i własnym słabościom. A przecież od tego, czy wyznamy, że Jezus Chrystus jest Panem, zależy zbawienie – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Biskup Sandomierski wskazał następnie na dwóch złoczyńców ukrzyżowanych na Golgocie razem z Chrystusem i zachęcił do naśladowania postawy dobrego łotra.

Na zakończenie Eucharystii Biskup Ordynariusz udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie odbyło się indywidualne błogosławieństwo świętymi relikwiami każdego ze zgromadzonych. Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu rozpoczęły się w niedzielę, 11 września. Pierwszego dnia sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W kolejne dni na Świętym Krzyżu odbywała się modlitwa w poszczególnych intencjach: w poniedziałek modlono się za leśników i pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego, we wtorek za przedstawicieli służb mundurowych. Czwartek, 15 września jest dniem modlitwy za wspólnoty Żywego Różańca. Z kolei w piątek do świętokrzyskiego sanktuarium pielgrzymować będą leśnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. W sobotę na Świętym Krzyżu modlić się będą członkowie grup Rycerstwa Niepokalanej całej Polski. Zakończenie tygodniowych obchodów odpustu nastąpi w niedzielę. Tego dnia ojcowie oblaci do najstarszego sanktuarium zapraszają osoby chore i starsze.

2022-09-15 07:39

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

Więcej ...

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55
Obłóczeni klerycy z przełożonymi

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...