Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: potężna nawałnica znacznie uszkodziła bazylikę katedralną

33 dni formacji duchowej

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

33 dni formacji duchowej

Potężna nawałnica, która przeszła nad Sandomierzem w nocy z 23 na 24 sierpnia, znacznie uszkodziła bazylikę katedralną. Piorun zniszczył ozdobną kulę na dachu, uszkodzona zastała część muru okalającego teren ogrodu katedralnego oraz fragment fasady kościoła.

Stan zniszczeń ocenili Leszek Polanowski, kierownik Delegatury Sandomierz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, ks. Andrzej Rusak, konserwator diecezjalny oraz inspektor konserwacji zabytków Paweł Sobczyński.

Po oględzinach stwierdzono, że uszkodzona została część dachu części północnej w miejscu łączenia elementów blachy.

Uderzenie pioruna w ozdobną kulę zamocowaną na dachu oderwało jej część, która spadając, uderzyła w w dach i spadła na chodnik przykościelny, o czym świadczy spore wgłębienie.

Pozostała na fasadzie uszkodzona część kuli, zdaniem konserwatorów, nie powinna odpaść, jednak ze względu na bezpieczeństwo wiernych i turystów, czynione są starania, aby usunąć ten element ze szczytu świątyni i zrekonstruować go w odpowiednich warunkach.

Spływająca woda spowodowała osunięcie się także skarpy wzgórza katedralnego, co w konsekwencji doprowadziło do zniszczenia muru ceglanego na odcinku 40 metrów. Zniszczone ogrodzenie oraz przyległy teren zostały uporządkowane staraniem parafii.

Ze względu na zagrożenie dla trwałości wzgórza katedralnego, a co za tym idzie bazyliki katedralnej, konieczne są niezbędne prace zabezpieczające zbocze wzgórza przed dalszym osuwaniem się.

Jak informuje ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej, parafia katedralna nie jest w stanie udźwignąć finansowo kosztów prac ratowniczych skarpy oraz rekonstrukcji muru, dlatego zwraca się do ludzi dobrej woli o wszelkie wsparcie tej inwestycji.

Ofiary na ten cel można wpłacać na subkonto remontowe bazyliki katedralnej. Numer konta: 06 1020 4926 0000 1602 0124 2247 (PKO BP o/Sandomierz).

Katedra w Sandomierzu to jeden z najstarszych obiektów architektury sakralnej w Polsce. Nazywana jest „Matką kościołów diecezji sandomierskiej” zarówno ze względu na jej symbolikę religijną, jak i niekwestionowaną wartość historyczną i kulturową.

Reklama

Historia zabytkowej świątyni, znajdującej się w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny sięga X i XI w., kiedy to na jej miejscu znajdował się drewniany kościół pw. św. Mikołaja.

W drugiej połowie wieku XII staraniem króla Kazimierza Sprawiedliwego wzniesiono kolegiatę romańską pw. Najświętszej Maryi Panny, którą uroczyście poświęcono w 1191 r. Obecna świątynia wybudowana została w stylu gotyckim w czasach króla Kazimierza Wielkiego ok. 1360 r. Uroczyście poświęcono ją w 1382 r.

W 1818 r. utworzono w Sandomierzu stolicę biskupią i dotychczasowa kolegiata otrzymała tytuł katedry. W 1960 r. Ojciec Święty Jan XXIII nadał katedrze tytuł bazyliki mniejszej.

2022-09-03 16:15

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...