Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: każdy wychowawca powinien być szafarzem prawdy

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Każdy wychowawca powinien być szafarzem prawdy, która uwalnia od zła i prowadzi ku dobru – zaapelował bp Krzysztof Nitkiewicz podczas wojewódzkiej inauguracja nowego roku szkolnego, która odbyła się 2 września w Janowie Lubelskim.

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego połączone zostało z otwarciem i poświęceniem nowo wybudowanej hali sportowej. Poprzedziła je Msza św. sprawowana przez biskupa sandomierskiego w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, władze państwowe na czele z wojewodą lubelskim i Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz władze powiatu, miasta, nauczyciele, uczniowie, służby mundurowe i przedstawiciele wielu instytucji.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę w homilii, że jako chrześcijanie znajdujemy prawdę i wartości w wierze, zaś oddzielenie sfery zawodowej od chrześcijańskiej tożsamości, jak postulują środowiska liberalne i lewicowe, godziłoby w prawo do wolności religijnej.

Reklama

– Byłoby odgrywaniem roli kogoś, kim nie jesteśmy, choć niestety coraz więcej ochrzczonych postępuje w ten sposób. Mamy być więc w każdym miejscu i czasie świadkami Chrystusa, poprzez naszą postawę i wyznawane odważnie poglądy. To jest wielkie bogactwo odziedziczone po przodkach, jakim dzielimy się z młodymi. Budujmy na nim razem przyszłość narodu i Kościoła – zaapelował ordynariusz sandomierski.

Hierarcha zwracając się także do uczniów, życzył im, aby byli niczym poszukiwacze skarbów, kipiący pasją odkrywania i zdobywania oraz nieustraszeni wobec pojawiających się trudności.

– Wykorzystajcie jak najlepiej rozpoczynający się rok szkolny. Z drugiej strony, któż z nas nie odliczał dni do zakończenia nauki albo kto nie nasłuchiwał dzwonka obwieszczającego koniec lekcji? Dopiero z upływem czasu zaczynamy rozumieć, jak wspaniałe były tamte lata. Zatem moi drodzy: „Oto jest dzień, który dał nam Pan! Weselmy się i radujmy się nim!”. Te słowa dobrze znanej wszystkim piosenki są jak najbardziej aktualne – podkreślił biskup.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa, gdzie złożono kwiaty przy pomniku patrona.

Nowo wybudowaną halę sportową, stanowiącą część budynku szkoły poświęcił ks. Tomasz Lis, kustosz sanktuarium i dziekan dekanatu janowskiego. Obecny był także ks. Karol Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej w Biłgoraju.

2022-09-02 18:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: naszą powinnością jest strzec prawdy i pamięci o losie milionów ofiar

PAP/ZIPI

Jest naszą powinnością strzec prawdy i pamięci o losie milionów bezbronnych ofiar - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników piątkowych obchodów 75-lecia powstania Muzeum Auschwitz.

Więcej ...

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

domena publiczna

Rozważanie do Ewangelii: Mt 24, 37-44

Więcej ...

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem– mówił w homilii abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama