Reklama

Wiadomości

Rzecznik rządu: jesteśmy za szerokim zakazem wiz dla Rosjan

Adobe Stock

Rząd polski jest za szerokim zakazem wydawania wiz dla Rosjan, szerszym niż obejmujący tylko wizy turystyczne; osoby represjonowane przez reżim Putina mogą się zawsze ubiegać o azyl polityczny - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu został zapytany na konferencji prasowej czy Polska dołączy go grupy państw, które nie będą wydawać wiz turystycznych Rosjanom.

"Wiz turystycznych dla Rosjan nie wydajemy już od jakiegoś czasu, więc nie musimy dołączać do żadnego sojuszu w sprawie wiz turystycznych" - odpowiedział. Natomiast - dodał - "jest dyskusja o tym, by ten zakaz obejmował szersze działania, bo wiemy o tym, że są jeszcze inne wizy niż turystyczne".

"Polska jest za tym, żeby generalnie ten zakaz był szeroki. Nie przekonują nas argumenty takich osób jak posłowie PO, Radosław Sikorski czy inne osoby, które są przeciwko temu rozwiązaniu (twierdząc), że to byłoby jakąś krzywdą dla obywateli rosyjskich i dotykałoby zwykłych Rosjan" - powiedział rzecznik.

Dodał, że "jeżeli są tam osoby, które są przeciwko reżimowi i taka krzywda mogłaby im się dziać, to zawsze mogą się ubiegać w Unii Europejskiej o azyl". Zaznaczył, że "osoby, które są ofiarami działań politycznych, objęte są zupełnie inną procedurą" - powiedział.

"Panie pośle Sikorski, niech się pan tak nie martwi o tych, którzy nie mogą przyjechać na wakacje do Grecji z Rosji, tylko niech się pan bardziej martwi o to, co się dzieje na Ukrainie" - dodał rzecznik rządu.

Były szef MSZ i MON, europoseł PO Radosław Sikorski napisał w sobotę na Twitterze, że jest "przeciwko totalnemu zakazowi wydawania wiz Rosjanom ponieważ: odpowiedzialność zbiorowa jest nieetyczna i kontrproduktywna; antyputinowscy Rosjanie usłyszą, że mamy ich w nosie; Putin dostanie argument, że to rusofobia". Jego zdaniem "formularze wizowe powinny być rozszerzone o historię zatrudnienia oraz o deklaracje nieodnoszenia korzyści z autorytarnego reżimu oraz agresji na Ukrainę". Sikorski zaproponował też, "w przypadku kłamstwa, wykluczenie ze strefy Schengen na 10 lat". Według niego "urzędnicy konsularni mogliby sprawdzać aktywność kandydatów do wjazdu w mediach społecznościowych".

Reklama

Szef PO Donald Tusk ocenił w niedzielę, że "zakazanie wszystkim Rosjanom wyjazdu do naszych krajów europejskich byłoby jakąś formą odpowiedzialności zbiorowej" oraz zaapelował o bardziej precyzyjną akcję wizową, która nie skrzywdzi nielicznych Rosjan będących w opozycji do rządu, a którzy mogliby chcieć uciec z kraju w obawie przed represjami.

"Jestem zaskoczony, że były szef polskiej dyplomacji mówi o postulacie, który w istocie nie pada, bo ani Polska, ani żaden z krajów bałtyckich nie opowiadają się za totalnym zakazem wydawania wiz. To byłoby nieracjonalne. Wizy humanitarne, czy wizy w szczególnych przypadkach, będą mogły być wydawane i powinny móc być wydawane" - skomentował wpisy Sikorskiego wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że "nie powinny móc być wydawane klasyczne wizy turystyczne". (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ mok/

2022-08-24 15:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. P. Parolin wzywa Rosję i Ukrainę do powściągliwości w działaniach, "póki nie jest za późno"

Obie strony winny wykazać się mądrością, aby uniknąć dojścia do punktów, od których "nie ma odwrotu" - przestrzegł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Łódź: Potrzebni do pracy

2022-12-02 12:25

ks. Paweł Kłys

Nauczyciele języka polskiego, tłumacze oraz osoby potrzebne do kontaktu z gośćmi z Ukrainy potrzebne są w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...