Reklama

Niedziela Sandomierska

Nie utraćcie otrzymanego daru

2022-06-19 16:56

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Życzę wam przyszli kapłani, życzę całemu naszemu prezbiterium i sobie, abyśmy zajęli się poważnie i od zaraz naszą wiarą. Tak łatwo ją bowiem utracić – mówił bp Nitkiewicz w trakcie święceń kapłańskich.

Uroczystej Eucharystii połączonej z obrzędem święceń kapłańskich przewodniczył Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. Po odczytaniu słów Ewangelii kandydatów do święceń przedstawił ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium, zaświadczając o odpowiednim ich przygotowaniu do pełnienia posługi prezbitera. Biskup Nitkiewicz przytoczył w homilii spostrzeżenia diakonów, mających przyjąć święcenia kapłańskie na temat katechezy w szkole. Powstały ona na prośbę Biskupa Ordynariusza w oparciu o wcześniejsze opinie młodzieży, a także własne doświadczenia. Diakoni podkreślali, że „nie chcą zakładać maski i odgrywać roli księdza, a być kimś innym”. Dostrzegali także potrzebę bliskiej relacji z Chrystusem oraz budowania więzi z wiernymi.

- Modlę się gorąco, a wraz ze mną cały Kościół Sandomierski, aby te szlachetne zamiary były konsekwentnie i bez zbędnej zwłoki realizowane. To jednak zależy od odpowiedzi na pytanie, które Jezus Chrystus stawia apostołom w dzisiejszej Ewangelii: „A wy za kogo mnie uważacie?” Kim dla ciebie jestem? Chodzi w gruncie rzeczy o fundament wiary. Bez wiary w Bóstwo Chrystusa oraz bez braku żywej, osobistej relacji z naszym Panem i Bogiem, upadną wszelkie konstrukcje, które usiłujemy wznosić. Nastąpi katastrofa, wszystko zawali się wcześniej czy później, przygniatając nas samych oraz innych. To samo dotyczy braku wiary w Eucharystię. Zachowanie wobec Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, sposób odprawiania Mszy św., adoracja lub jej brak są najlepszym miernikiem stanu naszej wiary – powiedział kaznodzieja, przywołując prefekta domu papieskiego kardynała Raniera Cantalamessę. Zacytował jego słowa, że lepiej „nie udowadniać przez jakiś czas niczego nikomu, lecz skupić się na pogłębianiu swojej wiary. Przyswoić ją sobie mocniej, zatroszczyć się o korzenie wiary w głębi naszego serca”.

- Życzę wam przyszli kapłani, życzę całemu naszemu prezbiterium i sobie, abyśmy zajęli się poważnie i od zaraz naszą wiarą. Tak łatwo ją bowiem utracić. A bez wiary posługiwanie kapłańskie nie ma sensu i byłoby zwykłym oszustwem. Dzisiaj jednak wyznajemy razem z Piotrem Apostołem, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem Bożym, naszym Panem i Zbawicielem – podkreślił biskup.

Reklama

Po homilii kandydaci do święceń złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły i wyjaśniły obrzędy święceń. Na zakończenie Mszy Świętej Biskup Ordynariusz wręczył neoprezbiterom nominacje do parafii, w których podejmą pracę duszpasterską.

Nowi kapłani to: ks. Konrad Bąk z parafii św. Wojciecha w Grębowie, ks. Piotr Biernacki z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. Paweł Kania z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie, ks. Paweł Kida z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim, ks. Paweł Klusek Paweł z parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. Mateusz Kobylarz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu, ks. Damian Surowiec z parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim, ks. Adrian Trybulski z parafii Św. Stanisława Biskupa w Racławicach, ks. Bartosz Wawrzkiewicz z parafii Św. Stanisława Biskupa w Osieku.

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pożegnanie Przyjaciela

2022-06-25 09:00

Marek Kamiński

Więcej ...

Jakie czasy, tacy księża?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

MŚ w pływaniu - po cofnięciu dyskwalifikacji Ressa Masiuk jednak z brązem

2022-06-25 20:26

PAP/EPA/Tibor Illyes

Po cofnięciu dyskwalifikacji Amerykanina Justina Ressa, któremu przyznano złoty medal mistrzostw świata w pływaniu na 50 m stylem grzbietowym, z drugiego na trzecie miejsce spadł Ksawery Masiuk. Polak wyjedzie zatem z Budapesztu z brązowym, a nie srebrnym krążkiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: To pocieszające, kim dla Niego jesteś

Wiara

#LudzkieSerceBoga: To pocieszające, kim dla Niego jesteś

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Abp Gądecki ustanowił nadzwyczajne szafarki i szafarzy...

Kościół

Abp Gądecki ustanowił nadzwyczajne szafarki i szafarzy...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...

Kościół

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...