Reklama

Niedziela Lubelska

Proboszcz miasta - ks. Janusz Rzeźnik

Ks. Mieczysław Puzewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół odgrywa dużą rolę w integracji Łęcznej.

Od kiedy w połowie lat 70. XX wieku zaczęto wydobywać pod Łęczną węgiel, ludność miasta wzrosła prawie dziesięciokrotnie. O miejscowych mówiono „krzoki”, o napływających do pracy w kopalniach „ptoki”. Ogromną rolę w integracji mieszkańców odegrały parafie. Szczególne znaczenie miały inicjatywy podejmowane przez ks. kan. Janusza Rzeźnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od wikariusza do proboszcza

Pierwsze kazanie w parafii św. Marii Magdaleny ks. Janusz Rzeźnik wygłosił na odpuście 22 lipca 1976 r. jako nowy wikariusz. Rok potem pojechał do Piekar na Śląsk, aby podpatrywać duszpasterstwo wśród gwarków i zorganizować pierwszą Barbórkę w nowym górniczym mieście. Potem przez kilka lat sprawował funkcję kapelana w Lublinie. Do Łęcznej powrócił już jako proboszcz. Zaczynał w 1987 r., także w dniu odpustu. Rosnące liczebnie miasto potrzebowało nowego kościoła. Budowa świątyni św. Barbary uszyła raźniej od tego czasu. Kierował nią ks. Adam Lewandowski (dziś proboszcz archikatedry) przy przyjaznym wsparciu proboszcza macierzystej parafii ks. Janusza Rzeźnika. Od tamtej pory z pierwszej łęczyńskiej parafii wyrosły jeszcze trzy: św. Józefa w samym mieście oraz dwie na jego obrzeżach w Ciechankach i Ludwinie.

Ponad 30 lat duszpasterzowania to czas wielu dzieł podejmowanych przez ks. Rzeźnika. W Łęcznej narodziła się idea „Święta Młodych”, tu powstało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i miesięcznik młodzieżowy „Spojrzenia”. Proboszcz włączył się również w „Opłakiwanie Żydów”, wspólną modlitwę wyznawców judaizmu i katolików za przedwojennych mieszkańców miasta. Wznowił pielgrzymki do Lublina na rocznicę „Cudu Łez” i reaktywował Bractwo Najświętszego Sakramentu, któremu przewodniczy były burmistrz Jerzy Blicharski.

Odnowa kościoła

Zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny to obecnie perfekcyjnie odnowiona świątynia. Ks. Janusz Rzeźnik dopilnował, aby osuszyć fundamenty, wymienić dach i ławki. Poddał renowacji wszystkie ściany i ołtarze, odsłonił również krypty fundatorów z rodziny Noskowskich. Wkrótce poświęcony zostanie nowy marmurowy ołtarz, a obraz Matki Bożej będzie zasłaniany ruchomą platformą z symbolami miasta. Proboszcz przywrócił także funkcjonalność dawnej plebanii z XVII wieku. W pomieszczeniach tzw. nowej plebanii znalazło miejsce przedszkole „Aniołek”, świetlica opiekuńczo-wychowawcza, szkoła muzyczna prowadzona przez organistkę, są tam też sale spotkań grup parafialnych. Od maja w jednym ze skrzydeł budynku funkcjonuje jedyne w naszej archidiecezji „Okno Życia”. Znakomitym pomysłem proboszcza była aranżacja i budowa parku III Tysiąclecia przy kościele. Kilkuhektarowy teren zajmują stacje Drogi Krzyżowej i różańcowej, rzeźby o charakterze sakralnym oraz pomnik św. Jana Pawła II.

Reklama

Kapelan i kibic

Kończący swoją proboszczowską misję ks. Janusz Rzeźnik to postać ważna dla całego miasta. Kapelanuje istniejącej od 160 lat Straży Pożarnej. Inicjował zbiórkę krwi, która początkowo zlokalizowana była przy pomniku papieskim. Społecznie udziela się w zarządzie GKS Górnik Łęczna; bywało wcześniej, że towarzyszył zawodnikom przed każdym meczem. Za kilkanaście dni zasiądzie na trybunach, aby dopingować łęczyński klub, który powrócił do rozgrywek w najwyższej polskiej lidze.

W czasie proboszczowania ks. Rzeźnika w Łęcznej, w Rzymie posługiwało trzech papieży, na stolicy diecezji zmieniło się trzech arcybiskupów, miastem zaś rządziło czterech burmistrzów. Przekazanie parafii następcy odbędzie się 22 lipca, w święto patronki św. Marii Magdaleny. W tym samym dniu 34 lata wcześniej ks. Janusz Rzeźnik zaczynał swoją niezwykle owocną służbę dla „krzoków” i „ptoków”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-07-20 11:27

Wybrane dla Ciebie

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

2024-04-25 09:46

RDN

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim