Reklama

Abdykacja

Niebawem motu proprio wyjaśniające wątpliwości w okresie sede vacante

Katarzyna Artymiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W najbliższych godzinach” powinno zostać opublikowane motu proprio Benedykta XVI wyjaśniające wątpliwości związane z wakansem na Stolicy Piotrowej po ustąpieniu papieża z urzędu – donosi na łamach dziennika „Il Tempo” Andrea Gagliarducci.

Włoski watykanista przypomina, że zadanie przygotowania tego dokumentu powierzono audytorowi generalnemu („doradcy prawnemu”) Kamery Apostolskiej, biskupowi Giuseppe Sciacca. Motu proprio ma wyjaśnić jakie powinny być pierwsze akty kongregacji generalnych kardynałów po rezygnacji papieża z urzędu Biskupa Rzymu. Ponadto trzeba będzie określić, w jaki sposób powinny być strzeżone apartamenty papieskie oraz dobra ruchome papieża do chwili wyboru następcy. Jak wiadomo, Benedykt XVI 28 lutego uda się do Castel Gandolfo, zaś ta rezydencja papieska nie będzie rzecz jasna zapieczętowana, jak to ma miejsce w przypadku śmierci papieża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Motu proprio ma też określić, co należy zakomunikować władzom i korpusowi dyplomatycznemu w chwili rezygnacji papieża. Oczekuje się ponadto, że dokument wyjaśni, kiedy najwcześniej, a kiedy najpóźniej można i należy rozpoczynać konklawe. Konstytucja "Universi Dominici Gregis" wyraźnie stwierdza, że należy poczekać 15 dni, a najwyżej 20 na wszystkich kardynałów-elektorów. Brało się to z konieczności odpowiedniego przygotowania podróży do Rzymu, kiedy nie było tak dogodnych jak obecnie środków komunikacji. Tymczasem Benedykt XVI ogłosił sede vacante z 17-dniowym wyprzedzeniem i wielu kardynałów-elektorów (o ile nie wszyscy) będą już w Rzymie 28 lutego, by wziąć udział w pożegnaniu z Benedyktem XVI.

Niewątpliwie decyzję o rozpoczęciu konklawe kardynałowie podejmą podczas kongregacji generalnych. Będą mogli się zorientować, jak wielu z nich jest obecnych, a na ilu jeszcze trzeba poczekać. Natomiast datę początku kongregacji generalnych wyznaczy kardynał-kamerling Tarcisio Bertone.

Według krążących pogłosek kongregacje generalne mogą rozpocząć się w okolicach 2-4 marca, zaś konklawe mogłoby się rozpocząć około 10-12 marca. Jeśli kardynałom uda się dokonać wyboru, jak miało to miejsce w okresie minionych stu lat w ciągu 3-4 dni, inauguracja pontyfikatu mogłaby mieć miejsce 19 marca, w uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego – twierdzi na łamach „Il Tempo” Andrea Gagliarducci.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-23 17:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do misjonarzy: Kościół zawsze wychodzi do świata

Grzegorz Gałązka

„Misjonarze wyruszają w świat dlatego, że noszą w sobie Chrystusa i zamieszkuje w nich Duch Święty. Nie ma innej racji poza Chrystusem Zmartwychwstałym, żeby zdecydować się wyjechać, pozostawić najbliższych, ojczyznę, przyjaciół oraz własną kulturę” – te słowa wypowiedział Papież Franciszek do przedstawicieli instytutów zakonnych o charakterze misyjnym, które narodziły się we Włoszech. Jutro pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani” rozpoczyna się w Kościele Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny.

Więcej ...

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat