Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Moc matczynej miłości

Jubileuszowe spotkanie odbyło się w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej

Adam Szewczyk

Jubileuszowe spotkanie odbyło się w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej

Na świecie występują w ponad stu krajach. W Polsce pierwsze wspólnoty pojawiły się w 2002 r., a obecnie jest ich już ponad dwieście. O kim mowa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matki w Modlitwie w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej od 10 już lat modlą się wspólnie za swoje dzieci. W zjednoczeniu czerpią siłę, by duchowo je wspierać bez względu na ich wiek, zapatrywanie, stosunek do Boga, w myśl zapewnień Jezusa: „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20).

W trakcie jubileuszowego spotkania 19 listopada w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie miała miejsce konferencja, którą wygłosił gospodarz miejsca proboszcz ks. prał. Andrzej Buczma. Dziękczynnej Mszy św. za dar modlitewnej wspólnoty przewodniczył jej diecezjalny opiekun, ks. Mariusz Ogórski. Po niej mamy z różnych stron i okolic Szczecina zebrały się w gościnnych progach parafii na Wzgórzu Hetmańskim, by przy kawie i słodkim poczęstunku podzielić się swymi macierzyńskimi, duchowymi i osobistymi przeżyciami minionej dekady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Brytyjskie początki

Ruch powstał w Anglii w 1995 r. Założyły go Veronica Williams i jej bratowa Sandra, odczuwając głębokie wezwanie do wspólnotowej, nieustannej modlitwy za dzieci stojące w obliczu wielu zagrożeń współczesnego świata. W Polsce pierwsze wspólnoty matek zawierzających w modlitwie los swoich dzieci w ramach charyzmatu MwM pojawiły się w 2002 r. Dziś jest ich już ponad dwieście. Najwięcej grup jest we wschodniej części naszego kraju: w Augustowie, Białymstoku, Hajnówce, Sokółce, Lublinie, ale są obecne również w Częstochowie, Gdańsku, Krakowie, Warszawie, a także w Szczecinie, gdzie świętują tego roku swój skromny jubileusz. Na świecie występują w ponad stu krajach. Struktura ruchu nie jest nadmiernie sformalizowana. W państwach, w których występuje na jego czele stoi koordynatorka krajowa, z którą, jeśli są powoływane, współpracują koordynatorki rejonowe. W Polsce krajową koordynatorką MwM jest Lucyna Dec z Białegostoku.

MwM w Szczecinie

– Czuwamy modlitewnie nad naszymi dziećmi, żeby wchodziły w życie pełne zagrożeń z duchową opieką – mówi rejonowa koordynatorka ze Szczecina Izabela Kirejszys. – Korzystamy z modlitw przygotowanych przez założycielki ruchu ze świadomością, iż w ten sam sposób modlą się z nami tysiące matek na całym świecie. W 2017 r. dane mi było uczestniczyć w spotkaniu koordynatorek krajowych, które odbywają się zwykle co dwa lata, a owego roku miało miejsce w Polsce, w Łagiewnikach. Trwało tydzień, a w jego dniu otwartym miałam okazję modlić się mając z jednej strony matkę z Nigerii, a z drugiej z Korei Południowej. Każda z nas miała tę samą książeczkę z modlitwami w swoim języku. Chociaż nie rozumiałam tego, co one mówią wiedziałam, że modlimy się o to samo, w tym samym celu i do tego samego Boga.

Reklama

Lidia Dymerska ze Szczecina także podkreśla znaczenie wspólnotowej modlitwy: – Przekonanie o sile wspólnej modlitwy nas jednoczy, dodaje sił. Głęboko wierzymy, że Pan Bóg wysłuchuje nasze modlitwy, że zawierzając Mu los dzieci wybłagamy, by je nieustannie chronił i zachował w bezpieczeństwie.

Z kolei Aleksandra Kiraga zaznacza, że wspólna modlitwa matek pozytywnie oddziałuje na nie same: – Jest nam łatwiej gdy jesteśmy razem. Gdybym była sama z wieloma problemami, pewnie popadłabym w jakiś stan depresyjny. Dzięki temu, że spotykam się z innymi matkami które mają podobne problemy wychowawcze, jest mi lepiej podążać w życiu do przodu i bezgranicznie ufać Panu Bogu. – We wspólnocie można się też uczyć – zaznacza Teresa Wiatrek. – Choć jestem już szczęśliwą babcią, nauczyłam się nie zamartwiać nadmiernie o swoje dzieci, wnuki. Owszem, powiem czasami to, co chcę by wybrzmiało, ale zrozumiałam, że to oni dokonują wyborów. Dostrzegam jednak, jak wytrwała modlitwa w ich intencji na nie wpływa, jak się zmieniają. Zmieniam się także ja. Łagodnieję, używam słów pełnych pokoju i miłości, a one oddają tym samym.

Trwać w miłości

Specjalne słowa do obecnych na Eucharystii matek skierował podczas Mszy św. w homilii ks. Buczma: – Bóg przez macierzyństwo zaprosił was do miłości wobec dzieci i nieustannie was zaprasza, abyście w tej miłości trwały. Żebyście w niej nie bywały, ale nieustannie były. (…) Czasami w życiu dzieci coś się poplącze, popsuje. Wówczas, by je ratować, korzystamy z różnych metod, sposobów, prosimy o pomoc drugą osobę, specjalistów, ale czasami to zawodzi. Pan ze swoją łaską jest ciągle. On nie ucieka, nie gubi się, nie zwodzi. Ciągle jest miłosiernym Ojcem i ciągle tęskni za szczęściem człowieka, ukazuje najlepsze rozwiązania, drogi. Wy klękacie przed Nim ze swoją modlitwą i prosicie o łaski dla siebie i swoich dzieci. Z tym wielkim, macierzyńskim zaufaniem, że Pan wszystko może, że jest wszechmocny. To modlitewne czuwanie cenne jest zawsze, bez względu na wiek dzieci i miejsce ich zamieszkania.

Miłość zmienia świat

Do mam zwrócił się także opiekun wspólnoty ks. Ogórski: – W dzisiejszą rocznicę życzę wam na kolejne lata, byście były głęboko przekonane, że wasza miłość ukryta symbolicznie w sercu, z biegiem czasu nigdy się nie starzeje. Możemy się postarzeć, przygarbić, przeorać zmarszczkami, zmartwieniami i troskami życia, a miłość matki jest tak fascynująca, tak fantastycznie silna, że zawsze jest stuprocentowa i pomaga zmieniać świat na lepsze.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-12-07 08:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za dzieci

Matki z grupy MwM w Kołbaskowie (od lewej): Mariola Dadum, Aleksandra Kwidzińska, Elżbieta Szewczyk-Poczwardowska

Adam Szewczyk

Matki z grupy MwM w Kołbaskowie (od lewej): Mariola Dadum, Aleksandra Kwidzińska, Elżbieta Szewczyk-Poczwardowska

Ruch Matki w Modlitwie (MwM) zachęca do podejmowania wspólnej modlitwy w intencji dzieci.

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 16:19

BPJG

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...