Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórskie nekropolie

Powstałe w końcu XIV wieku na Wzgórzu Jasnogórskim świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii – były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich, a w nowszych czasach – także przechowywania pamiątek po polskich bohaterach narodowych i ziemi z pól bitewnych. Listopad to jedyny miesiąc w roku, kiedy pielgrzymi i turyści mogą nawiedzić jedno z najstarszych miejsc w sanktuarium: XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Tam, w niszach wykutych w skale, w 36 wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli ojcowie i bracia paulini.

– Krypta jest atrakcją turystyczną, ale musimy pamiętać, że to przede wszystkim miejsce spoczynku zmarłych i naszej modlitwy – przypomina o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry. Jasnogórskie katakumby pozostaną otwarte do końca listopada.

Miejsca pochówków usytuowane są także w innych miejscach sanktuarium. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej jest np. jeszcze kilka XVII-wiecznych nagrobków, kryjących szczątki dobrodziejów klasztoru, m.in. Heleny z książąt Wiśniowieckich Warszyckiej, kasztelanowej krakowskiej, i Stanisława Warszyckiego, wojewody mazowieckiego i kasztelana krakowskiego. W zaszklonej niszy lewej ściany kaplicy umieszczona jest urna z prochami przeora o. Augustyna Kordeckiego – bohatera obrony Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.

Pod bazyliką jasnogórską jest krypta, w której pochowane są osoby świeckie z zasłużonych dla kraju i sanktuarium rodów. To najstarsza na Jasnej Górze krypta pochówkowa, pochodząca prawdopodobnie z okresu zbliżonego do czasu pierwszego murowanego kościoła – sprzed 1460 r. Z kolei pod posadzką części chórowej bazyliki natrafiono na pochówki ziemne – najprawdopodobniej z czasu, gdy wokół wcześniejszego kościoła drewnianego istniał cmentarz.

Do tzw. dużego kościoła przylegają dwie prywatne kaplice grobowe. Kaplica Aniołów Stróżów została przebudowana w połowie XVIII wieku na mauzoleum grobowe Stanisława Jabłonowskiego, wojewody rawskiego, natomiast kaplica św. Pawła I Pustelnika to mauzoleum grobowe rodziny Denhoffów.

Reklama

Od 1968 r. ojcowie i bracia paulini z jasnogórskiego konwentu chowani są poza obrębem sanktuarium, na miejskim cmentarzu św. Rocha.

Aby zrozumieć naród, trzeba przyjść do jego sanktuarium

„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” – w tych słowach zostały wyrażone wytrwałe dążenia do odzyskania przez Polskę niepodległości. 104 lata temu – 4 listopada 1918 r. – to właśnie Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada.

Do sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga, a w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy, podobnie jak niegdyś witano królów.

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski każdego dnia o godz. 15.30 sprawowana jest Msza św. w intencji ojczyzny. Na wieży jasnogórskiej stale powiewa biało-czerwona flaga. O zmaganiach Polaków o wolność przypominają licznie zgromadzone narodowe pamiątki.

Jasnogórski flesz

• 7 listopada – Zaduszki Katyńskie;

• 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości; Msza św. za ojczyznę o godz. 15.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej;

• 12 listopada – pielgrzymki: osób w kryzysie bezdomności, muzyków kościelnych, osób dotkniętych jąkaniem, współpracowników apostolskich sióstr pallotynek; modlitwa przedstawicieli organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie w przededniu XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym;

• 13 listopada – Światowy Dzień Ubogich; pielgrzymka Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta; modlitwa przy peregrynujących po Polsce relikwiach bł. Carla Acutisa.

2022-10-28 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Eucharystia jest rzeczywistym miejscem obecności Chrystusa

Jasna Góra/YouTube

– Każda Eucharystia jest widzialnym znakiem miłości potężniejszej od śmierci – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas Sumy pontyfikalnej, której w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Więcej ...

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Więcej ...

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44
Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

W Rokitnie trwają rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...