Reklama

Niedziela Sandomierska

Wieczór sztuką zdobiony

Uczestnicy panelu poetyckiego

Archiwum prywatne

Uczestnicy panelu poetyckiego

W Kinie za Rogiem Café Rzeszów odbył się wieczór pod nazwą „Romans z literaturą”, który był okazją do spotkania ze światem literackim nie tylko Rzeszowa.

Na zaproszenie Fundacji Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce spotkali się pisarze, poeci, blogerzy, wydawcy, a wszystko w otoczeniu malarstwa Magdaleny Kunas i w oprawie muzycznej Beaty Oliwy. Pomysł na zorganizowanie takiego spotkania zrodził się z potrzeby zintegrowania oraz pokazania młodej sceny literackiej. Młodej nie tylko wiekiem, ale debiutem literackim, bo debiutować w świecie literatury można w każdym wieku. Tak naprawdę wchodząc do księgarni, czy zamawiając książkę przez Internet często nie zdajemy sobie sprawy, że bierzemy do rąk dzieło pisarza czy poety z Podkarpacia. Stąd członkowie Fundacji oraz środowiska literackie postanowiły pokazać, że mamy w regionie mnóstwo zdolnych literatów, tylko ciągle ich nie znamy. Podczas wieczoru w trzech blokach tematycznych – literackim, poetyckim i blogerskim – spotkali się pisarze, aby mówić o swoich pisarskich pasjach, emocjach i drodze do wydania pierwszych książek. Anna Ziobro, Karolina Winiarska, Małgorzata Matwij, ks. Wojciech Kania z Sandomierza, Beata Rogalska z Warszawy, Jadwiga Buczak, Joanna Prejzner, Małgorzata Szepelak mówili o swoich początkach pisarskich, emocjach towarzyszących wydawanym książkom i tomikom poetyckim, a blogerka Aleksandra Szponar i Anna Nowicka-Bala z warszawskiego wydawnictwa DLACZEMU mówiły o całej drodze wydawniczej i wadze promowania się literatów. Te rozmowy były doskonałym „podręcznikiem” dla każdego początkującego literata – wskazywała Małgorzata Matwij – współorganizatorka spotkania – który musi przyjąć do wiadomości zasadę, że czytelnik go sam nie znajdzie. Musi mu wyjść naprzeciw i pokazać swoje dzieło. Nie można się wstydzić autopromocji. Inaczej nasze książki będą stać na półkach tylko w naszych domach – mówiła Małgorzata Matwij. „Romans z literaturą” w zamyśle organizatorów ma być wydarzeniem cyklicznym, już trwają przygotowania do kolejnej edycji. W grę wchodzi nie tylko Rzeszów, ale także inne miejsca, także poza regionem. Po pierwszym spotkaniu już było widać swoisty „głód” takich wydarzeń, zwłaszcza łączących literaturę, malarstwo i muzykę.

2022-07-26 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

Więcej ...

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00
Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...