Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny: Nie mogę się pogodzić się z hasłem: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem"

2025-07-15 12:01
Abp Józef Kupny

BP KEP

Abp Józef Kupny

- Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi przypomnieć orędzie biskupów polskich do niemieckich, które teraz woła o przypomnienie – mówi abp Józef Kupny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zauważa narastające napięcie stosunków polsko-niemieckich w obszarze życia społeczno-politycznego. - Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić. Jako metropolita wrocławski czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to właśnie z Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania. Pragniemy ją kontynuować – mówi abp Kupny.

Przypomina że we Wrocławiu - dzięki decyzji rady miejskiej – obchodzony jest właśnie Rok Pojednania. Powodem tego jest 60. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnym zdaniem: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. - Ten dokument, stworzony ręką wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka, a podpisany w 1965 roku przez polskich biskupów (m.in. Karola Wojtyłę czy Stefana Wyszyńskiego), wydaje się dzisiaj coraz bardziej aktualny – przyznaje abp Kupny i dodaje: - Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi zacytować wyżej wymienione orędzie, które wręcz woła o przypomnienie. To dokument przełomowy i tak bardzo potrzebny zarówno 60 lat temu – a jak się okazuje – także i dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przypomina ważny fragment orędzia biskupów polskich do niemieckich: „I mimo tego wszystkiego, mimo sytuacji obciążonej niemal beznadziejnie przeszłością, właśnie w tej sytuacji, czcigodni Bracia, wołamy do Was: próbujmy zapomnieć. Żadnej polemiki, żadnej dalszej zimnej wojny, ale początek dialogu, do jakiego dziś dąży wszędzie Sobór i Papież Paweł VI. Jeśli po obu stronach znajdzie się dobra wola - a w to nie trzeba chyba wątpić - to poważny dialog musi się udać i z czasem wydać dobre owoce, mimo wszystko, mimo „gorącego żelaza”. […] W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu, wyciągamy do Was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. A jeśli Wy, niemieccy biskupi i Ojcowie Soboru, po bratersku wyciągnięte ręce ujmiecie, to wtedy dopiero będziemy mogli ze spokojnym sumieniem obchodzić nasze Millenium w sposób jak najbardziej chrześcijański”. - W dobie fake newsów, dezinformacji, podsycania emocji oraz polaryzacji orędzie polskich biskupów, stworzone w pełni w duchu Chrystusowym, staje się balsamem na wszelkie zranienia i uprzedzenia. Spoiwem, które pomaga nam spojrzeć na drugiego człowieka oczami Jezusa. Bez względu na to kim jest, skąd pochodzi i jaka jest historia jego narodu. Oczywiście pojednanie nie oznacza rezygnacji z polskiej racji stanu – zaznacza abp Kupny.

W tym kontekście przypomina jeszcze o wyjątkowym przykładzie braterskiego współistnienia we Wrocławiu. Chodzi o Dzielnicę Wzajemnego Szacunku (nazywana także dzielnicą Czterech Wyznań), która właśnie w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. - Katolicy, protestanci, prawosławni i wyznawcy judaizmu nie tylko funkcjonują tam obok siebie, ale wspierają się wzajemnie i okazują sobie przyjaźń i miłość. A zaczęło się od… wybitej szyby. Naprawdę warto zgłębić tę historię – zachęca metropolita wrocławski.

Przyznaje, że jako pasterz Kościoła wrocławskiego – wspólnoty z niełatwą historią, ale także piękny dorobkiem, nie mógł milczeć po słowach europosła Grzegorza Brauna. Chciałby nieustannie przypominać ideę pojednania, inspirowaną Ewangelią. - Nie abstrakcyjną, ale możliwą do osiągnięcia naszym codziennym wysiłkiem. Drodzy Siostry i Bracia, nie wpędzajmy się nawzajem w nienawiść. Niech nieustannie wzorem dla nas będzie Jezus Chrystus, który oddał życie za każdego człowieka w imię nieograniczonej miłości – podsumowuje abp Kupny.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Dotarła II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej

2025-07-19 19:36

BP Jasnej Góry

- Modlitwa, wzruszenie, radość, że już u celu - to odbiera wszelki ból i zmęczenie - zapewniali. Ponad 100 uczestników II Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę przejechało 350 kilometrów. Najmłodszy pątnik to 8-latek, najstarszy ma 78 lat. - Tutaj bije serce Polski. Trzeba tu być i modlić się za Ojczyznę w tych trudnych czasach - powiedział główny przewodnik pielgrzymki ks. Bogumił Lempkowski.

Więcej ...

Słuchać czy służyć?

pl.wikipedia.org

Rozważanie do Ewangelii Łk 10, 38-42

Więcej ...

Z Węgier do Łagiewnik

2025-07-20 13:47

Małgorzata Pabis

W grupie pielgrzymkowej wędrowali Polacy, Słowacy i Węgrzy!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat