Reklama

Niedziela Sandomierska

Serce otwarte na człowieka

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Diecezjalne obchody VII Dnia Ubogich odbyły się w kościele pw. Świętego Ducha w Sandomierzu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali: biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej i przybyli kapłani. Obecni byli samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Caritasem na rzecz ubogich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Nitkiewicz odwołując się do odczytanej Ewangelii mówił, że otrzymane od Boga talenty i zdolności nie są naszą własnością, a ich pomnażanie ma przynosić korzyść wszystkim.

- Pan Jezus nie jest ani profesorem ekonomii ani marketingu. Jeśli zachęca nas do działania, uczy zaradności życiowej, to chodzi Mu o ekonomię zbawienia w której najważniejszy jest człowiek. Talenty – symbol dóbr, jakie otrzymaliśmy od Stwórcy, nie są naszą własnością. Mamy nimi administrować zgodnie z Jego wolą. To znaczy, że należy je pomnażać w taki sposób, by służyły wszystkim, zaczynając od najbardziej potrzebujących – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Odnosząc się do przeżywanego Dnia Ubogich, bp Nitkiewicz podkreślił, iż jeśli chcemy naprawdę żyć Ewangelią, świat dobrobytu i świat niedostatku muszą się ze sobą spotykać.

- W ten weekend przyjechało do Sandomierza sporo turystów. Wiadomo, święta młodego wina. Wszyscy dobrze się bawią, a miasto i właściciele winnic mają powody do zadowolenia. Obok tej radosnej rzeczywistości, tuż obok współistnieje ubóstwo, samotność, zagubienie. Dwa kompletnie odmienne światy. Wydawałoby się nie do pogodzenia. Tymczasem spotkaliśmy się razem na Mszy świętej: podopieczni Caritasu, mieszkańcy Sandomierza i turyści. Zgromadził nas tutaj Chrystus, który kocha każdego bez wyjątku i wierzę, że jeśli tu jesteśmy, to my również Go kochamy. Jak mocna jest ta miłość? Jej sprawdzianem może być codzienne podejście do ubogich. „Ubodzy są ludźmi, mają twarze, historie, serca i dusze” – przypomina Ojciec św. Franciszek. „Są braćmi i siostrami ze swoimi zaletami i wadami, jak wszyscy inni, i ważne, aby wejść w osobistą relację z każdym z nich… „To, czego z pewnością pilnie potrzebują, to nasze człowieczeństwo, nasze serce otwarte na miłość”. Z drugiej strony ubodzy nas ubogacają, mają do zaoferowania wiele rzeczy, których nie posiadamy. To jest również droga do pomnażania talentów otrzymanych od Boga – mówił biskup.

Reklama

Po wspólnej Eucharystii zebrani mieli okazję wysłuchać świadectwa Romana Zięby - nawróconego przemytnika, który z różańcem w ręku przeszedł pieszo Amerykę. Spotkanie zakończył wspólny posiłek przygotowany przez Caritas.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Hasło tegorocznego VII Dnia Ubogich brzmi: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb 4,7). W orędziu na ten dzień Ojciec Święty Franciszek zachęca nas, abyśmy nigdy nie zostawiali potrzebujących. - Niech nasza troska o ubogich będzie zawsze nacechowana ewangelicznym realizmem. Dzielenie się musi odpowiadać konkretnym potrzebom drugiego, a nie uwolnieniu się od tego, co zbędne. Również w tym przypadku potrzeba rozeznania, pod przewodnictwem Ducha Świętego, aby rozpoznać prawdziwe potrzeby naszych braci, a nie nasze własne aspiracje – pisze papież Franciszek.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-19 15:08

Wybrane dla Ciebie

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania